Çocuklarda Vejetaryen Beslenme

Bazı aileler kendi beslenme felsefelerinden dolayı çocuklarına vejetaryen diyeti uygulamak ister. Kimi zaman da tamamen çocuğun seçiciliğinden kaynaklı olarak vejetaryen beslendiği durumlar olur. Her iki durumda da önemli olan beslenme programından çıkarılan besinlerin yerini eş değeri besinlerle doldurmaktır.

Çocuklarda Vejetaryen Beslenme

Çocuklara vejeteryan diyeti uygulanır mı?

Vejetaryen beslenme düzeni tamamen kişisel kararlara bağlı olarak oluşturulur. Çocuklar için uygunluğu tartışmalı olsa da böyle bir beslenme düzenini çocuğunuza uygulamak istiyorsanız çok özenli davranmanız gerekir. Gereken hassasiyet gösterirseniz çocuğunuz ihtiyaç duyduğu tüm besinleri alarak sağlıklı bir biçimde beslenmesini sağlayabilirsiniz.

Bazı çocuklar etin tadından hoşlanmaz. Bu yüzden et yemeklerini ve et içeren her türlü besini reddetmeleri kaçınılmazdır. Ancak çocukların büyümesi ve gelişmesi için her besin grubunu dengeli bir şekilde tüketmeleri gerektiği için bu konuda ailelere çok büyük bir pay düşer. Çocuğunuz et yemekten hoşlanmıyorsa etin yerine koyabileceğiniz pek çok besin bulunur. Yumurta ve süt tüketiminin de reddedilmesi hâlinde protein sağlayacak diğer besinlere yönelmek gerekir. Protein gelişim için oldukça önemlidir bu sebeple baklagillerin tüketimi artırılabilir. Baklagillere ek olarak aynı öğünde tahıllar veya kuru yemişler tüketildiğinde gerekli protein sağlanmış olunur. Çocukların beslenme alışkanlıkları açısından bunu başarmak pek de zor değildir. Örneğin bir tabak kuru fasulye ve pilav protein açısından zengin bir öğündür.

Et sevmeyen çocuklara protein sağlaması için nasıl besinler vermeliyiz?

Çocuğunuz hem et ürünlerini reddediyor hem de yemek seçiyorsa işiniz biraz daha zor olacaktır. Bu durumda ona, her lokmasının önemli olduğunu unutmayarak besin değeri yüksek yiyecekleri vermenizde fayda var. Bir parça etin içindeki protein büyük bir porsiyon baklagille karşılanabilir. Bu durumda yediklerini takip etmeniz ve ihtiyaç duyduğu besini yeteri kadar aldığına emin olmanız gerekir.

Hayvansal ürünlerin tüketilmediği durumlarda bazı vitamin eksiklikleri görülebilir. Böyle bir durumda doktorunuza danışarak gerekli testleri yaptırmanız ihtiyaç duyduğu bir vitamin olup olmadığını öğrenmenizi sağlayacaktır. Doktorunuz bir vitaminin eksik olduğunu düşünüyor ve takviyesini öneriyorsa aksatmamak konusunda özenli olmalısınız.

Et tüketilmediği zaman içeriğindeki demir minerali de alınamayacaktır. Bu sebeple demir içerikli besinleri çocuğunuza verebilir veya doktorunuz uygun gördüğü takdirde demir takviyesinde bulunabilirsiniz. C vitamini içeren besinleri demir alırken tüketirseniz demir emilimi artacaktır. 

Vejetaryen beslenme sizin tercihiniz veya çocuğunuzun seçiciliğinin sonucu olabilir. Önemli olan çocuğunuzun gelişimi için ihtiyaç duyduğu besinleri sağlama konusunda hassas davranmanız ve gereken özeni göstermenizdir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0