Çocuklarda Uyurgezerlik

Dışarıdan uyurgezer birini izlemek korkutucu olabilir. Eğer uyurgezer olan çocuksa ebeveynler için bu durum daha da endişe verici olabilir. Fakat uyurgezerlik çocuklar arasında sıkça rastlanan bir durumdur ve endişelenmek pek de yararlı bir çözüm değildir.

Çocuklarda Uyurgezerlik

Uyurgezerlilik nedir ve nasıl görülür?

Uyurgezerlik, kişinin uyku sırasında bilinçsiz olarak etrafta yürümesi durumudur. Uyurgezerliğin kendisi, insanlar için bir risk oluşturmasa da bu sırada tehlikeli bir yere yürünmesi kişinin hayatını tehlikeye atabilir. Bu durumun etkileri yetişkinlerde olduğu gibi çocuklar için de aynıdır.

Uykuda yürüme genellikle non-REM uykusu sırasında meydana gelir. Uykunun bu evresi derin uyku olarak bilinir. Yani çocuğunuz uykusunda yürürken gözleri açık olsa ve konuşsa dahi uyumaya devam ediyordur. Uyurgezerliğin kendisi zararlı bir hastalık değildir fakat uykuda yürüme sırasında çocuklar farkında olmadan cam, balkon ya da merdiven gibi yerlere yönelebilirler. Gittikleri yerin farkında olmadıklarında buralardan düşebilirler. Bu yüzden uyurgezer çocuğunun gözetiminin iyi yapılması gerekir.

Uykuda yürüme, gece korkularıyla birlikte görülebilir. Çocuğunuz panik hâlinde yatağından kalkıp koşmaya başlayabilir ya da endişeli bir şekilde bir şeyler arıyor olabilir. Bazı durumlarda uyurgezerlerin gördükleri rüyayı yaşadıkları da gözlemlenmiştir. Uyurgezerlik sırasında yaşananlar ya da görülen rüyalar genellikle hatırlanmaz. Çocuklarda yaşananları hatırlama ihtimali daha düşüktür.

Uyurgezer olan çocuğu nasıl davranmalıyız?

Çocuğunuzu her gece gözlemlemek sizin için yorucu olacaktır. Yanında beklemek yerine odasından çıkmasını engellemek için kapısına bir engel koyabilir ya da kapıyı o uyurken kitli tutabilirsiniz. Fakat alanı sınırlandığında kendini huzursuz hissedebilir ve bu durum atağın süresini uzatabilir. Böyle bir durumda evin diğer odalarını kilitli tutmak, pencerelere koruyucu kancalar takmak faydalı olabilir. Evinizde merdiven varsa başına ve sonuna çocuğunuzun inmesini engelleyecek çitler koyabilirsiniz. Özellikle uyumadan önce ortada kablo, kırılabilecek ya da keskin olabilecek eşyalar bırakmamaya özen gösterin.

Çocuğunuzu uyurgezerlik atağı sırasında uyandırmaya çalışmayın, sertçe sarsmayın. Onun yerine sakince yatağına dönmesi için cümleler kurabilirsiniz. Ona yatağına kadar eşlik etmek faydalı olacaktır. Atak sırasında çocuğunuzu uyandırmaya çalışmanız, atak süresini uzatmaktan başka bir işe yaramayacaktır.

Çocuklarda bu ataklar genellikle çok yorulduklarında gerçekleştiğinden uyku öncesinde çocuğunuza ağır aktiviteler yaptırmaktan kaçının. Uyurgezerlik sizi uykunuzdan etse de çocuğunuzda böyle bir etkisi olmayacaktır. Fakat gece korkusuyla birlikte yaşanan bir durumsa, sabah uyandığında tedirgin hissedebilir. Bu durumda ona güvende hissettirmek iyi gelecektir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0