ÇOCUKLARDA UYUM SÜRECİ

Çocuklar pek çok farklı mizaca sahip olabilirler. Bu mizaçlarını ise gelişimleriyle birlikte çevreye uyarlarlar. Çocuklarda uyum süreci, her zaman anne ve babaların istediği şekilde olmayabilir. Böyle durumlarda anne ve babaların çocuğu istedikleri şekille sokmak için baskılamaması tavsiye edilir.

ÇOCUKLARDA UYUM SÜRECİ

Çocuklarda uyum süreci nasıl şekillenir?

Etrafa ve hayata uyum sağlamak insanların en önemli özelliklerinden biridir. Çocuklarda da bu uyum oldukça hızlı bir şekilde gelişebilir. Özellikle 8 aylık oldukları süreçten sonra zihinsel gelişmeler sağlanabilir. Bu süreçten sonra çocuk artık jest ve mimikler yardımıyla etrafı ile iletişime geçmeye çalışabilir. Çocuğun konuşma becerisinin gelişmesiyle ise aile içindeki katılımı ve sosyalleşmesi giderek artabilir. Bu süreçten sonra anne ve babalar için her zaman beklenen gelişme sağlanamayabilir. Çünkü çocuklar kendi mizaçları gereği anne ve babadan farklı olabilirler. Örneğin, çocuk kendi iradesini ve kararlarını geliştirdikten sonra anne ve babanın kararlarına her zaman uymayabilir. Bunun çok fazla yaşanması çocuğun inatçı bir mizaca sahip olabileceğinin göstergesi olabilir.

Çocukların çevrelerine ve hayata uyum sağlamalarında anne ve babalara önemli görevler düşmektedir. Özellikle anne-babalar çocuklarının dünyaya gelmesiyle birlikte belli hayaller ve gelecek tasarılarına sahip olabilirler. Örneğin, huy olarak çocuğun aşırı uslu ve kibar olmasını bekleyebilirler. Fakat çocuk kendi mizacı gereği muhalif, ısrarcı veya inatçı olabilir. Fiziksel olarak ise örneğin, anne ve babalar çocuğun çizim yeteneğinin çok iyi olmasını bekleyebilirler. Fakat çocuk çizim yapmaktan hoşlanmayabilir veya bu konuda kötü olabilir. Bu gibi durumlarda anne ve babalara düşen en önemli görev çocuklarını oldukları gibi kabullenmektir. Çocuklarını oldukları şekilde kabul eden anne ve babalar, çocuğa uygun bir eğitim verebilirler. Yani anne ve babalara çocuklarını kendi istekleri doğrultusunda şekillendirmekten uzak durmaları tavsiye edilmektedir. Bunun yerine çocuk kendi mizacı gereğince gelişmelidir. Bunun sonucu ve uygun bir eğitimle çocuk kendi mizacı çevresinde, hayata uyum sağlayabilir. Nitekim anne ve babalara göre olumsuz olarak algılanabilen davranışlar uygun eğitim ve yaklaşımla gayet olumlu, iyi bir hâl alabilir. Örneğin, inatçı çocuklar hayatlarında daha kararlı ve güçlü karakterler olabilirler. Bilimsel olarak üç yaşında bebeklikten çocukluğa adımını atmış ve bu geçiş dönemindeki huysuzluklarından, uyumsuzluklarından, sıyrılmış olabilirler. Geçiş dönemlerindeki farklı tavırlardan sonra üç yaşına bastıklarında çevreyle ilişkilerinde olumlu bir gelişme başlar, çocuk anne babasını, hatta abla ve ağabeylerini hoşnut etmeye onların istediklerini yapmaya eğilim gösterebilir. Çocuk, anne-babasının kendisini korumak için girişeceği kısıtlamaları kabullenmeye yatkındır. Anne ve babalar çocuklarını bu dönemden sonra eğitirken onu baskılamamaya dikkat edebilirler. Nitekim çocuğu istedikleri gibi bir karaktere çevirme eğilimi olumsuz sonuçlar doğurabilir.

ÇOCUKLAR VE HAYALİ ARKADAŞLARI ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0