Çocuklarda Uçuk

Uçuk bir enfeksiyondur. Dudak, ağız ve ağız çevresinde görülür. Çocuklarda da sıklıkla görülebilir. Bulaşıcı bir hastalık olduğu için çocuğunuzu uçuk oluşumuna sebep olacak faktörler karşı korumalısınız.

Çocuklarda Uçuk

Uçuk nedir ve nasıl meydana gelir?

Uçuk yaş grubu gözetmeksizin herkesin başına gelebilecek bir problemdir. Genellikle dudak, ağız ve ağız çevresinde görülüyor olsa da gözde ve veya yüzde de görülebilir. Cilt yüzeyinde kırmızı kesecikli yaralar oluşturur. Uçuk oluşumunu kendini aşırı bir kaşıntı ile belli eder. Bu kaşıntı beraberinde yaraları getirir. Uçuğa sebep olan Herpes Simplex isimli bir virüstür. Bu virüs vücuda bir kere yerleştiği zaman uçuk oluşumu için uygun ortam oluştuğunda tekrar ortaya çıkar. Kalıcı bir tedavisi yoktur. Yapılabilecek tek şey virüsü ortaya çıkaracak sebeplerin oluşmaması için önlemler almaktır.

Virüsün ilk olarak ortaya çıkışı genellikle çocukluk döneminde olur. İlk defa uçuk virüsü kaynaklı viral enfeksiyon geçiren bir çocukta uçuğu tespit etmek zordur. Ancak ilk enfeksiyon genellikle yüksek ateşe sebep olur. Yüksek ateş enfeksiyonun işaretçisi olduğu için doktorunuza danışarak bu konuda neler yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

İlk enfeksiyonun ortaya çıkışından sonra vücuda yerleşen virüs uygun bir ortam oluşması için tetikte olarak uyku hâlinde bekler. Genellikle yoğun stres altındayken tekrar uyanarak uçuğa sebep olur. Ayrıca soğuk algınlığı, grip veya diş çıkarma dönemlerinde uçuk virüsü tekrar kendini gösterebilir. Güneş ışığına aşırı maruz kalma durumunda ya sıklıkla uçuk oluşumu görüldüğü için yaz mevsimlerinde ve kışın güneş altında uzun süre kalacağınız günlerde güneş koruyucu sürmelisiniz. Kar, deniz suyu ve havuz güneş ışığının etkilerini yansıma sebebiyle artırarak aşırı maruz kalma durumuna sebep olabilir.

Uçuk virüsü yara oluşumuna sebep olmamış hâlde olmasa bile bulaşabilir. Uçuk yaraları olan bir kişi belirtileri tam olarak geçirmeden kişisel temastan ve ortak eşya kullanımını kısıtlarsa virüsün bulaşma ihtimali düşer. Çocuğunuza uçuk virüsünden korunmak için kişisel eşyalarını paylaşmaması ve uçuğu olan kişilerle temas konusunda hassas olması gerektiğini öğretmelisiniz. Son derece bulaşıcı bir virüs olduğu için dikkatli davranmak kesin çözüm olmasa da riski azaltacaktır.

Çocuklarda uçuk tedavisi nasıl olmalı?

Uçuk oluşumu hâlinde yapılacak tedavi virüsü ortadan kaldırmaktan çok yaraların iyileşmesini yağlamak içindir. Asidik yiyeceklerden kaçınmanız uçuk yaralarının iyileşmesine yardımcı olacaktır. Eczanelerde satılan uçuk yaralarını rahatlatan ilaçları kullanmayı da deneyebilirsiniz. Uçuk yaraları ağrılı olabilir. Buz uygulamak bu ağrıyı azaltacaktır.

Çocukluk ve bebeklik dönemlerinde geçirilen uçuk enfeksiyonu ciddi sorunlara sebep olabilir. Bu sebeple çocuğunuzda düşmeyen yüksek ateş ve uçuk yaralarında artış gözlemlerseniz doktorunuza danışmanız gereklidir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0