Tuvalet Eğitimi İçin Çocuğun Hazır Hâle Gelmesi

by Bebek Melekleri

Çocuklara tuvalet alışkanlığı kazandırmak için onların uygun fiziksel gelişim dönemine gelmelerini beklemek önemli olacaktır. Çok erken başlanan tuvalet eğitimi, çocukların tuvalet alışkanlığı kazanamamasına ve uygun dönemde tuvalet eğitimine başlandığında bu sürecin zorlaşmasına neden olabilir. Çocuklarda tuvalet eğitimi oldukça önemlidir.

Tuvalet eğitimine erken başlarsak ne olur?

Çocukların tuvalet alışkanlığı kazanabilmesi için bazı fiziksel becerilere sahip olmaları gerekmektedir. Tuvalet eğitiminin başarılı olarak gerçekleştirilmesi için çocukların yeterli düzeyde kas kontrolü kazanmış olmaları gerektiğinden dolayı tuvalet eğitimine çok erken başlamak uygun bir durum olmayacaktır. Çocukların yeterli fiziksel gelişiminin gerçekleşmediği dönemde tuvalet eğitimine başlamak, bu sürece fayda yerine zarar getirebilir.

Anne ve babaların, çocukların tuvalet eğitimine erken yaşlarda başlaması çocukların fiziksel olarak yetersiz olmasından dolayı onların zorlanmalarına neden olabilir. Bu durum da ilerleyen dönemlerde çocuklarda çeşitli davranış bozukluklarının meydana gelmesine sebep olabilir.

Her çocuğun tuvalet eğitimi için hazır bulunduğu dönem farklılık gösterse de 20 aylık oldukları dönemde çoğu çocuğun tuvalet eğitimi için hazır hâle gelebileceği söylenebilir. Anne ve babalar, çocuklarının tuvaletlerini tutup tutamadığını. Zihinsel ve bedensel gelişimlerinin bu duruma uygun olup olmadığını gözlemleyerek tuvalet eğitimi için uygun olan dönemi belirleyebilirler.

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Ne Zaman Olmalıdır?

Çocuk tuvaletini gün içinde az az yapmak yerine, birkaç defa tam olarak yapıyorsa birkaç saat boyunca altını ıslatmadan kalabiliyorsa ve tuvaleti geldiğinde bunu çeşitli şekillerde ifade edebiliyorsa tuvalet eğitimi için uygun kas gelişimi büyük oranda gerçekleşmiş denilebilir. Çocuklar çeşitli objeleri kavrayabilecek kadar el ve parmak koordinasyonuna sahipse tuvalet eğitimi için de yeterli bedensel gelişime sahip olacakları söylenebilir.

Bedensel gelişim gibi çocukların zihinsel gelişimini de tuvalet eğitimine başlamak için göz önünde bulundurmak faydalı olacaktır. Çocuklar kulak, burun gibi yüzündeki organları sorulduğu zaman gösterebiliyorsa, kendi odası, mutfak gibi evin çeşitli bölümlerini tanıyor ve kendiliğinden gidebiliyorsa, ebeveynlerinin basit davranışlarını taklit edebiliyor ve bazı komutları anlayıp gerçekleştirebiliyorsa, tuvalet eğitimi için gerekli zihinsel gelişimin sağlanmış olduğu söylenebilir.

Anne ve babalar, tuvalet eğitimi için acele etmeden ve bu süreçte çocuğa çok sert yaklaşımlarda bulunmadan hareket etmeye özen göstermeyi unutmamalıdırlar. Uygun dönemde gerçekleştirilecek olan tuvalet eğitimi, bu sürecin mümkün olduğunca sıkıntısız geçmesini sağlayacaktır.

GELİŞİMSEL BOZUKLUKLAR TEDAVİSİNDE SANATIN YERİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

cocuklarda-tuvalet-egitimi

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin