Çocuklarda Görülen Tik Benzeri Davranışlar

by Bebek Melekleri

Çocuklar kendilerini yalnız hissettiklerinde, kaygı anı yaşadıklarında kendilerine dayanak olması açısından çocuklarda tırnak yeme, diş gıcırdatma, parmak emme gibi davranışlar sergileyebilirler.

Çocuklarda görülen tik benzeri davranışları nelerdir? Çocuklarda Tırnak Yeme

Gelişim sürecindeki çocuklarda sıkça görülen davranış biçimlerinden biri parmak emmedir. Ebeveynler her kadar bu durumu ortadan kaldırmaya çalışsalar da kısa vadede başarılı olamayabilirler. Parmak emme aslında korkulacak bir şey olarak görülmez. Diş yapısını bozma ihtimali dışında bir zararı olmadığı bilinir. Çocukların bu davranışta bulunmalarının nedeni onlara haz vermesi ve onları doyuma ulaştırmasıdır. Büyüdükçe, yatmadan önce kitap okuma, banyo yapma gibi farklı zevk verici etkinlikler edinirse bu durumdan vazgeçebilir. Nitekim yaş ilerledikçe, sosyal ortamda bu davranışın kabul görmediğini anladığında zaten kendiliğinden bırakacaktır. Bu sebeple erkenden bu davranışı terk etmesini beklemek yerinde bir davranış değildir. Çocuk baskıya maruz kalırsa kaygı problemi, çatışma gibi sorunlar yaşanabilir.

Çocuklarda parmak emme kadar ebeveynleri telaşlandıran bir başka davranış şekli de diş gıcırdatmadır. Diş gıcırdatma kaygı belirtisi olabileceği gibi kalıtımsal özelliklere de bağlı olabilir. Bu durum rahatsız edici bir boyuta ulaşırsa kaygı giderici tedavi yöntemlerini denemeli, uyku düzenine dikkat edilmelidir. Diş gıcırdatmanın fiziksel olarak dişlere zararı olduğu da görülebilir. Bu noktada diş hekimine görünmek yerinde olacaktır.

Kaygıyla artan bir başka davranış şekliyse, tırnak yemedir. Daha çok takıntılı kişilerde görülen bu tik benzeri davranış, her zaman psikolojik bir soruna işaret etmez. En büyük zararı, hijyen ve enfeksiyon açısından olmaktadır.

Tırnağını yiyen bir çocuğa “Tırnağını yeme!” şeklinde bir uyarıda bulunmak, kısa vadede işe yarasa da daha sonra çocuğun bu davranışı tekrar ettiği görülebilir. Tırnak yemenin zararlarından bahsedilecekse, çocuğun tırnaklarını yemediği bir an tercih edilmelidir. Böylelikle çocuk karşı tarafı daha iyi anlayabilir. Aksi takdirde tepki göstermek amaçlı yemeye devam edecektir.

Çocuklarda Hırsızlık Davranışının Giderilmesi İçin Yapılabilecekler ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin