Çocuklarda Tırnak Yeme

Çocuklarda tırnak yeme alışkanlığı 3-4 yaş aralığında sık görülen bir durumdur. Tırnak yeme alışkanlığı, çocuktaki güvensizliğin belirtisi olabilir.

Çocuklarda Tırnak Yeme

Çocuklar tırnak yeme alışkanlığına ne zaman başlar?

Tırnak yeme alışkanlığı çocuklarda, 3-4 yaş aralığında sık görülebilen bir durumdur. Normalde bu yaşlardan önce görülme sıklığı az olsa da bazı nadir durumlarda 15. aydan sonra da görülebilir. Tırnak yeme alışkanlığının bazı durumlar dışında psikolojik bir kaynağı olmayabilir.

Çocuklarda tırnak yeme alışkanlığı, genelde güvensiz hissettiklerinde görülür. Çocuğun aile içinde maruz kaldığı yetiştirilme tarzı, tırnak yeme alışkanlığını tetikleyebilir. Aşırı baskı uygulayan ve çocuklarını sürekli eleştiren ebeveynlerin çocuklarında tırnak yeme alışkanlığına sıkça rastlanır. Çocuk, başarısız olacağını düşünerek kaygılara kapılabilir. Ailesinin de baskıcı olması kendini ifade etmemesine neden olabilir. Bu durum da, çocuğun hem kendine hem başkalarına olan güvensizliğinden dolayı tırnak yemesine sebep olabilir. Bu alışkanlık çocukların neredeyse yarısında görülür.

Çocuklar tırnak yemeye, anne babalarından görerek de başlayabilir. Küçük yaşlarda ebeveynlerini gözlemleyen çocuklar, tırnak yiyen anne babalarını taklit ederek bu alışkanlığı kazanabilir. Eğer sizin de tırnak yeme alışkanlığınız varsa çocuğunuzun yanında bu davranışı sergilememeye çalışın. Çocuğunuza doğru örnek olmanız sadece tırnak yemede değil, başka durumlarda da çocuğunuzun zararlı alışkanlıklar kazanmasını önleyecektir.

Çocuğun tırnak yeme alışkanlığını bırakması için ne yapılmalıdır?

Çocuğun tırnak yeme alışkanlığını bırakması için ona baskı uygulamak, çocuğu daha fazla strese sokacağından tercih edilmemelidir. Çocuklar bu davranışın zararlı olduğunu kavrayamadıklarından sizin ona neden kızdığınızı ve bu alışkanlığı neden bırakması gerektiğini anlayamaz. Baskı uygulamak yerine bu davranışın neden bırakılması gerektiğini çocuğunuza açıklamanız daha iyi bir yöntem olacaktır. Tırnak yemenin kötü bir davranış olduğu ve başkalarının onu ayıplayabileceğini söyleyerek çocuğunuzu caydırmaya çalışabilirsiniz. Fakat bunu azarlayarak değil sakin bir dille anlatmalısınız.

Çocukların tırnak yeme alışkanlığı 3-4 yaşına kadar görmezden gelinebilir. Çocuğun tırnak yemesine, taklit dışında bir şey neden oluyorsa bunun kaynağı bulunmalıdır. Sorunun kaynağı bulunduktan sonra bunun ortadan kaldırılması gerekir. Çocuk, aile içindeki baskıcı tutumdan dolayı tırnak yiyorsa ailenin davranışlarını gözden geçirmesi gerekebilir. Çocuğun başka kaygı ve korkuları varsa bunlar da güvensizliğe sebep olabilir. Kaygı durumlarında bu tedavi edilmesi, tırnak yeme alışkanlığının bırakılmasına yardımcı olabilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0