Çocuklarda Ters Psikolojinin Etkileri

by Bebek Melekleri

Bazı çocuklar, açıklayıcı bir dille anlattığınız bir şeyi yapmamakta ısrar ederken tersini söylediğinizde bunu hemen yapma eğilimi gösterebilirler. Bazen durumu anlasalar da bu oyunu oynamak hoşlarına gidebilir. Çocuklarda ters psikoloji nasıl etki eder?

Çocuklarda ters psikoloji nasıl etki eder?

Çocuğunuzun sebzelerini bitirmesini istediğinde inatla bitirmemesine karşılık, “Sakın o sebzeleri bitirme.” dedikten sonra tabağını bomboş görebilirsiniz. Ters psikoloji, bazı çocuklara bir şey yaptırmanın tek yolu olabilir. Çocuklarda inatçılık dönemi iki yaşında başlar ve duruma göre dört yaşına kadar devam edebilir.

Bazı çocuklar ters psikoloji oyunları oynamayı çok severler. Ebeveynlerinin sözlerine uymamak onları ilginç bir şekilde tatmin edebilir. İki yaşındaki bir çocuk bu davranışı çok da bilinçli yapmayabilir. Aslında amacı ebeveynlerini kızdırmak olmayabilir. İki yaşına gelen çocuklar bir birey olarak kendilerini fark etmeye başlarlar. Kendilerini diğerlerinden ayırmak için böyle bir davranışta bulunuyor olabilirler.

Bu dönem bazen kısa sürerken, bazı durumlarda can sıkıcı bir hâl alabilir. Kimi çocuk bu ters psikoloji oyunlarının farkında olmaz. Ebeveynlerinin sözlerinde ciddi olduklarına inanırlar. Kimi çocuk ise ebeveynlerinin niyetinin farkında olduğu hâlde bu oyunu sevdiği için oynamaya devam eder.

Ebeveynler bu durumu fark ettiklerinde lehlerine kullanmak için bu yola sık sık başvurabilirler. “Bence Ali bu akşam sütünü bitiremez.” deyip çocukların sütünü içirmeye çalışabilirler. Fakat bu durumu sürekli kullanmak ileride çocuğunuzun kişisel gelişimini olumsuz etkileyebilir. Çocuğunuzun bu oyundan olumsuz etkilenmemesi için işi ilk önce düzgün bir şekilde yapmasını isteyin. Bunu güzel bir dille net bir şekilde açıklayarak anlattığınızda ters psikolojiyi uygulamanıza gerek kalmayabilir. Eğer çocuğunuz inat etmekte ısrarcıysa bu yola başvurabilirsiniz.

Çocuğunuzun bunun bir oyun olduğunu bildiğinden emin olun. Ters psikolojinin normal olduğunu düşünen bir çocuk, büyüdüğünde de bu davranışı gösterme eğiliminde olabilir. Bu da hem sizin için hem de çocuğunuz için büyük bir probleme dönüşebilir.

Can güvenliği için tehlikeli olan durumlarda ters psikolojiyi kesinlikle uygulamayın. Caddeye koşmasını istemediğinizde çocuğunuza ‘Hadi caddeye koş.’ gibi bir cümle kurmayın. Çocuğunuz o an bu oyunu oynamak istemeyebilir ya da oyunun farkına varıp sizin dediğinizi yapmaya kalkabilir. Bir anlık dalgınlıkla çocuğunuzun kontrolünü kaybedip hayatını tehlikeye sokabilirsiniz.

Çocuklarda Strese Bağlı Uy,anma Sorunu ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin