Çocuklarda telaffuz bozuklukları görülen bir şeydir. Üç yaşına gelmiş çocuklar genellikle söyledikleri anlaşılabilecek biçimde konuşurlar. Ancak çocuğunuz üç yaşına geldiği hâlde hâlâ söylediklerinin büyük bir kısmı anlaşılmıyorsa bu konuda bazı egzersizler yapmayı deneyebilir ve bu durumu bir uzmana danışabilirsiniz.

Çocuklarda telaffuz bozuklukları sebebi nedir?

Konuşmanın gelişmesi çocuktan çocuğa farklılık gösteren bir durumdur. Kimi çocuklar ilk hecelerini söylediklerinden beri anlamlı sesler çıkarırken kimilerinde baştan beri telaffuz bozuklukları gözlemlenir. Konuşmanın anlaşılırlığı konusunda yaşanan problemler genellikle zekâdan bağımsız problemlerdir. Daha çok ağız yapısı, işitme düzeyi veya dil gelişimiyle ilgili sorunlardan kaynaklanır.

Telaffuz bozuklukları altta yatan tıbbi bir sebebe dayanıyor olabilir. İşitme duyusunda problemler yaşanması beraberinde bu telaffuz bozukluklarını meydana getirebilir. Çocuğunuz üçüncü yılındayken söylediklerini anlamaktan güçlük çekiyorsanız düzenli doktor muayenelerini yaptırıyorsanız rahat olabilirsiniz. Aksi takdirde teşhis edilememiş bir işitme problemi yaşıyor olabileceği için doktorunuz ile görüşmelisiniz. İşitme problemlerinde erken teşhis sayesinde büyük ölçüde iyileşme sağlanabileceği için bu konuyu ertelememeniz faydalı olacaktır.

Eğer altında tıbbi bir sorun yatmıyorsa telaffuz bozukluklarının sebebi çocuğunuzun hâlâ emiyor olması olabilir. Ağız yapısını etkileyen emme alışkanlığı üç yaşına gelmiş çocuklarda bırakılması gereken bir davranıştır. Emzik, biberon veya parmak emen çocukların diş ve ağız yapıları bu durumdan etkilendiği için telaffuzlarında sorunlar olabilir. Bu durumda ağız yapısını geliştirmek için yapılacak ilk şey emmeyi bırakmak ve ağız yapısını geliştirecek egzersizler yapmaktır. Bunun için çocuğunuzun bolca çiğneyerek tüketebileceği atıştırmalıkları beslenme programına ekleyebilirsiniz.

Dikkat edilmesi gerekilenler nelerdir?

Çocuğunuzun telaffuzundaki hataları sürekli olarak düzeltmek, her yanlış kelimede uyarmak, kızmak, azarlamak kekemeliğe kadar ulaşabilecek konuşma problemlerine yol açabilir. Bu sebeple çocuğunuzun telaffuzunda problemler varsa üstüne gitmek yerine onu anlamaya çalışın. Söylediklerini tekrar etmesini ricada bulunmayı deneyin. Ancak bunu da her seferinde yapmamaya özen gösterin. Azarlamak kadar çocuğunuzu taklit etmek ve konuşma biçimiyle dalga geçmek de büyük bir yanlıştır. Çocuğunuzda çekingenliğe ve konuşmaktan kaçınmasına yol açabilir.

Üç yaşında bir çocuğun net bir şekilde konuşamıyor olması ve söylediklerinin bir kısmının anlaşılmıyor olması doğaldır. Tıbbi bir sebebi olmadığına eminseniz bu durumun geçici olduğu, dil gelişimi ilerledikçe düzelebileceğini bilmeli ve üzerine gitmemelisiniz. Ancak ileriki yıllarda bu problemi yaşamaya devam ederseniz bir uzmandan yardım alabilirsiniz.

Çocuktan sonra kariyer ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler