Çocukların Başkalarını Taklit Etme Eğilimi

by Bebek Melekleri

1.5 yaş civarındaki zihinsel atılım sürecinin en önemli özelliklerinden biri gözlem yeteneğidir. Çocuk bu dönemde etrafındaki kişileri gözlemler. Bu dönem geliştirdiği başka bir yetenek olan taklitle de gözlemlediği hareketleri uygulama eğilimi gösterir. Çocuklarda taklit eğilimi görülebilir.

Çocuklarda taklit eğilimi neden olur?

Çocuklar, 64 haftalık olduklarında artık gelişmiş bir gözlem yeteneğine sahiptirler. Gözlemlemenin ardından ise taklitler gelir. Bebekler ilk gelişim dönemlerinden itibaren etraflarını tanıma eğiliminde olurlar. Etraflarını tanıdıktan sonra ise gördükleri insanları ve diğer canlıları taklit etme becerisi gelişmeye başlarlar. Özellikle 1 yaşına doğru bebek, hayvanların seslerini taklit etmeye çalışabilir. Bu süreçten sonra çocuk yavaş yavaş gelişen gözlem özelliğiyle beraber anne ve babayı taklit etmeye başlayabilir. Etrafında gördüğü ilk kişiler olan anne-baba onun için birer rol model olacaktır. 1.5 yaşına doğru geçirdiği zihinsel sıçrama dönemiyle birlikte gözlem yeteneği gerçek anlamda bir ilerleme kaydedebilir. Çocuk yaptığı örneklemelerle etrafını taklit edebilir ve bu bağlamda yeni şeyler deneyimlemek isteyebilir.

Taklit yeteneğini sergileyen çocuğun zihinsel arka planında ortama uyum sağlama ve yaşından büyük davranma gibi olgular bulunabilir. Çocuk, anne-babanın günlük rutininde gerçekleştirdiği hareketleri taklit etmeye çalışabilir. Örneğin, anne yemek pişiriyorsa çocuk bunun bir yetişkin işi olduğunu kavrayabilir ve yemek pişirmeye hevesli görünebilir. Annesinin yardımıyla böyle bir işi yapmaya çalışabilir. Etrafında gördüğü hareketleri oyunlarına da yansıtır. Örneğin, bebekleriyle oynayan bir çocuk bebeğine temsili olarak yemek pişirtebilir. Daha tekil bir örnek olarak ise çocuk babanın tek başına banyoya gidip yıkandığını gördükten sonra yetişkinlerin böyle yaptığı fark eder ve tek başına banyoya girip yıkanmak isteyebilir.

Anne-babalar çok dikkatli olmalıdır çünkü çocuğun gözlem ve taklit yaptığı bu dönemde iyi veya kötü ayrımı yoktur. Gördüğü, dikkatini çeken her şeyi taklit edebilir. Örneğin, bir çizgi filimde süper kahramanın uçtuğunu görebilir ve bunu deneyimlemek isteyebilir ki bu durum olumsuz sonuçlara yol açabilir. (Belirtmek gerekir ki 1.5 yaş çocukların televizyon izlemesi için erken bir dönemdir.) Başka bir örnek ise, parka gittiğinde bir çocuğun annesine vurduğunu görürse, kendisi de bunu yapmaya başlayabilir. Bu noktada anne-babalar çocuklara doğru-yanlış kavramlarını belirtmeli ve onları ikaz etmelidirler. Ayrıca kendileri de çocuğa kötü örnek olmamalıdırlar.

ÇOCUKLARIN DUYGULARINI İFADE ETMESİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

cocuklarda-taklit

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin