Çocuklarda Süt Tüketimi

Son günlerde çocukların süt tüketimi tartışma konusudur. Fakat birçok bilim insanı tarafından iki yaşındaki çocukların özellikle yağsız süt tüketmesi tavsiye edilmektedir. Sütün çocuğunuzun sağlığı açısından önemi için makalemize göz atabilirsiniz.

Çocuklarda Süt Tüketimi

Sütün çocuğunuzun sağlığı açısından önemi nedir?

Küçük çocuklarda süt tüketimi konusunda bilim insanlarının bazı ayrılıklar yaşadığı gözlemlenmektedir. Tıp camiasında ufak bir gruba göre küçük yaşta süt tüketimi çocuklarda diyabet ve yüksek kolesterole yetişkinlerdeyse katarakt ve yumurtalık kanseri gibi hastalıklara yol açmaktadır. Fakat bu iddiaları destekleyecek pek az çalışma bulunmaktadır. Çok az kanıta sahip bu söylemler ebeveynlerde kafa karışıklıklarına yol açmaktadır.

Tıp dünyasında yaşanan bu fikir ayrılığı sonucunda bazı ebeveynler çocukları için endişelenerek onlara süt vermeyi reddebilirler, hatta bazı aileler çocuklarını kendileri gibi vegan ya da vejetaryen yetiştirmek isteyebilirler. Fakat çocukların diyetine, süte alternatif besinler eklememek, çocukların gerekli besinleri alamamasına ve fiziksel gelişimlerinde aksamalar oluşmasına neden olabilir. Ebeveynlerin sütten kaynaklı endişeleri çocukları için daha fazla zarara yol açabilir.

Laktoz intoleransı doğru beslenmeyle düzelebilir mi?

Fakat bazı çocuklarda laktoz intoleransı ya da süte alerji görülebilmektedir. Laktoz intoleransı, süt şekeri olan laktozu sindirmekte zorluk çekmek ya da hiç sindirememek durumudur. Laktoz intoleransı doğuştan meydana gelebileceği gibi çeşitli nedenlerden dolayı sonradan da ortaya çıkabilmektedir. Doğru beslenmeyle laktoz intoleransı önlenebilir ya da sindirimde yaşanan sıkıntı en aza indirilebilir. Süt alerjisiyse nadir görülen bir rahatsızlıktır. Bu gibi durumlarda çocuklar için doktor gözetimi altında diyetler hazırlanması gerekebilir.

Olumsuz söylemlere rağmen birçok bilim insanı iki yaşını tamamlayan çocukların, yağsız süt ya da düşük yağlı süt ürünlerini tüketmesini tavsiye etmektedir. Doktorların bu tavsiyelerini desteleyecek birçok çalışma bulunmaktadır. Yapılan çalışmalar neticesinde sütün içerisinde kalsiyum, protein, fosfor ve D vitamini gibi birçok yararlı besin maddesinin bulunduğu bilinmektedir. Sütün yerine önerilen alternatif gıdalar her ne kadar kalsiyum ve protein açısından zengin olsa da sütün içinde bulundurduğu diğer vitamin ve mineraller açısından eksiklik göstermektedir. Ayrıca çocuklara, süte alternatif birden fazla besin yedirmeye çalışmak yerine tek bir besin tüketmesini sağlamak hem ebeveynler hem de çocuklar açısından daha kolay olabilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0