Çocuklarda Strese Bağlı Uyanma Sorunu

Çocuklar da yetişkinler gibi kendilerini stres altında hissedebilirler. Eğer çocuğunuzda sonradan uyku problemleri ortaya çıkmaya başladıysa, kaynağı stres olabilir.

Çocuklarda Strese Bağlı Uyanma Sorunu

Çocuğun yaşadığı stres yetişkinin yaşadığı stres aynı mıdır?

İş hayatı, yaşın getirdiği sorumluluklar, trafik yetişkinler için stres kaynağıdır. Bunlarla boğuşmak yetişkinlerde fiziksel sorunların ortaya çıkmasına sebep olabilir. Çocukların bu sorunlarla baş etmediği ve aileleri tarafından ihtiyaçlarının giderildiği düşünüldüğünde stres altında olmadıkları düşünülür. Fakat alışkanlıklarında yapılan değişiklikler çocukların da stres altında olmasına neden olabilir. Yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da stres, gözle görülür sorunlara neden olabilir.

Çocukların stres kaynakları yetişkinlerden farklıdır fakat çözülemeyecek sorunlar değildir. Anne-babasının yokluğuna alışmamış çocuklar, uzun süreli tatillerde bu durumdan rahatsız olup, stres altında hissedebilirler. Yaşadığı ortamda, yediği besinlerde yapılan değişiklikler de çocuklarda strese sebep olabilir. Çünkü çocuklar, değişime alışkın değildir. Alıştıkları düzende yaşanan sapmalar, kendilerini güvensiz hissetmelerine neden olabilir.

Çocuklar stres oldukları için uyku problemi çekebilir mi?

Çocuğunuzun stres altında hissetmesi, uyku düzeninde bozulmalara neden olabilir. Bu durum kendini uyku saatlerinde değişiklik şeklinde ya da gece yaşanan uyku bölünmeleriyle gösterebilir. Bu sorunun önüne geçebilmek için ilk önce stresin kaynağını belirlemeniz gerekir. Çocuğunuzun yaşadığı stres, alışkanlıklarında yapılan değişiklikten kaynaklanıyorsa, eski düzenine geri dönmek sorunu çözebilir.

Eğer çocuğunuzun düzeninde yaptığınız değişiklikler zorunluysa çocuğunuzun yeni düzenine alışması için ona zaman verilebilirsiniz. Yaşından dolayı vereceğiniz gıdadaki değişikliklerde, sizinle yatan çocuğunuzu tek yatmaya alıştırmak gibi değişikliklerde eski düzene dönmeyin.

Çocuğunuzun yaşadığı stres, yokluğunuzdan kaynaklanıyorsa size olan güvenini kaybetmiş olabilir. Gece uyurken sizin tekrar gideceğinizi düşünmesi uykularının bölünmesine neden olabilir. Çocuğunuzun bu güvensizliğini aşması için onunla daha fazla vakit geçirmeniz faydalı olabilir. Şımartacak kadar olmamak kaydıyla hediyeler almak, ev dışındaki aktivitelere birlikte gitmek etkili olabilir.

Çocuğunuz, yatacağı zaman sizin odadan gitmenizi istemiyorsa ya da birlikte uyumak istiyorsa, o uyuyana kadar yanında kalabileceğinizi söyleyin. Fakat onunla birlikte uyumayın. Yatağının ucuna oturun, sabah görüşeceğinizin garantisini verin. Sizinle uyumak istediğinde onu odanıza götürmeyin. Böyle yaptığınız zaman çocuğunuz sizden ayrılmakta daha büyük sorun yaşayabilir. Sabah işe gitmeniz gerekiyorsa ona bunu önceden söylemeniz gerekebilir. Ona bir gece önce, sabah burada olacağınızı fakat belirli bir vakitte çıkmanız gerekeceğini ve akşam geri geleceğinizi güzel bir dille açıklayın. Gerekirse sabah işe gitmeden önce onu uyandırın ve işe gidene kadar onunla biraz vakit geçirin. Verdiğiniz sözleri tuttuğunuzu göstermek, çocuğunuzun size olan güvenini sağlamlaştıracaktır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0