Çocuklarda Sözel Olmayan İletişimi Anlamanın Yolları

Bazı çocuklar, çevrelerinin kendilerinden beklediği davranışı gösteremeyebilirler. Onlar sadece ses tonlarıyla ya da göz kırpma, baş sallama gibi vücut hareketleriyle kendilerini ifade edebilirler. Bu sebeple sözel olmayan bu ipuçlarını dikkate almak gereklidir.

Çocuklarda Sözel Olmayan İletişimi Anlamanın Yolları

Çocuklar jest ve mimiklerle anlaşabilir mi?

Çocuklar iletişim kurmaya önce dikkatlerini yoğunlaştırarak, etrafındakilerle ilgilenerek daha sonra sözel olmayan ifadeler kullanarak başlarlar. Mesela çocuğa, oyuncağı gülerek verilirse o da gülerek karşılık verir. Sonra annesi yine gülerek vermeyeceğini söylerse, çocuk hâlâ oyunda olduğunu hisseder. Bu onların sözel olmayan iletişim yöntemiyle ne kadar iyi anlaştıklarını göstermektedir.

Erken dönemde, ebeveynleriyle bu şekilde iletişim kuramayan çocuklar, daha sonraki yıllarda jest ve mimiklerle anlaşmak konusunda sıkıntı yaşayabilirler. Çünkü dil olmadan verilecek mesajları anlama kapasiteleri yeteri kadar çalıştırılmamıştır. Arkadaşlarıyla, ailesiyle arasında sorunlar çıkmasına sebep olabilecek bu durumu önlemek için ebeveynler çocuklarıyla iletişim kurmayı ihmal etmemeli, çocuklarının vücutlarını ve zihinlerini çok yönlü kullanmalarına yardımcı olmalılardır.

Yapılan araştırmalar, hayali oyunlarla çocuklarda anlamlandırma işlevinin gelişmesi arasında olumlu bir bağ olduğunu göstermektedir. Bu araştırma, arkadaşlarıyla birlikte hayali oyun geliştirebilen çocukların, çevrelerindeki insanların akıllarını okuma, hislerini anlayarak yorumlama gibi gelişmiş bir duygusal ve bilişsel kapasiteye sahip olduklarını göstermektedir. Ebeveynleriyle ya da onlara bakan kişilerle güvenli bağ kurabilen çocuklar, endişeyle büyüyen çocuklara göre hayali oyun geliştirme açısından daha ileridedirler. Buna sebep olan şeyse, ruhsal anlamda kendilerini rahat hissetmeleridir. Baskı altında olmayan çocuk, her zaman daha sağlıklı düşünecektir.

Çocuklarda oyun oynamak ciddi bir duygu uyumu gerektirmektedir. Hayali alanlara doğru gelişen oyunlar şekil değiştirebilir. Mesela, iki yaşındaki bir çocuk elindeki sopayı silah yapıp onunla oynuyorsa, bu onun gerçekle oynayabildiğini göstermektedir. Burada sembolik işlev devreye girmektedir.  Çocuk hem gerçekliği hem “-mış gibi” yaptığı şeyleri aklında tutabilmeyi biliyordur. Bu da onun sözel olmayan becerisinin gelişmişlik seviyesinin iyi olduğunu gösterir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0