Çocuklarda Sosyalleşme

Sosyalleşme, çocuğun gelişimiyle birlikte çeşitli faktörlere bağlı olarak sonradan öğrenilen bir kavramdır. Sosyalleşme ihtiyacı toplumun bir gereği olarak ortaya çıkar ve çocuklukta temelleri atılır. Sosyalleşmenin öğrenilmesi pek çok dış faktöre bağlıdır ve desteklenerek daha iyi hâle getirilmesi mümkündür.

Çocuklarda Sosyalleşme

Çocuğunuzun nasıl sosyalleşmesini sağlarsınız?

Bir çocuğun ne kadar sosyal biri olacağı ailesinde kazandırılan kişilik özellikleriyle yakından ilgilidir. Çocuk, ilk yıllarda ailesi tarafından yeterli ilgi ve hassasiyetle yetiştirildiyse bu durum sosyalleşme için ihtiyacı olan pek çok özelliğe de sahip olabileceği anlamına gelebilir. Aile tarafından güven duygusu aşılanmış, bireysellikleri desteklenmiş, saygı ve sevgiyi öğrenmiş çocuklar sosyal hayatta daha başarılıdır. Ailelerin çocukların sosyalleşebilmeleri için imkânlar sağlaması ve bu konuda desteklemesi oldukça önemlidir.

Çocukların sosyalleşmesi söz konusu olduğunda ailedeki kazanımları temel oluştursa da tek belirleyici faktör bu değildir. Sahip olduğu sosyo-ekonomik imkânlar, çevresindeki diğer insanlar, kendi isteği de sosyalleşmede rol oynar. Çocuğun kendi kişilik özellikleri sosyalleşmeyi öğrenmesine engel olabilir. Çünkü bazı çocuklar yalnızca şahsi meseleleriyle ilgilenmekten hoşlanarak sosyal olmaktan kaçınabilir. Bazılarıysa yalnızlıktan haz etmez ve sürekli olarak çevresinde birilerinin olmasına ihtiyaç duyar. Olması gerekense bir çocuğun hem yalnız zaman geçirmekten haz alması hem de sosyalleşmenin kazanımları açısından başkalarıyla da iletişim halinde olmasıdır.

Çocukların sosyalleşmeyi öğrenmesi için ailelerin ilk yıllardan itibaren desteği büyük önem taşır. Çocuğa imkânlar sağlamak ve karakterini bu sürece uygun hâle getirmek sosyal ilişkiler açısından temel oluşturacaktır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0