Çocuklarda Sosyal Gelişim

Sosyal gelişim, bir çocuğun diğer insanlarla etkileşim kurmaya başladığı ilk zamanlardan itibaren kendini gösterir. Bir insanın sosyalleşmeden yaşamını sürdürmesi pek mümkün değildir. Çocuklukta temelleri atılan diğer insanlarla iletişim hâlinde olma durumu yetişkinlik boyu devam edeceği için sosyal gelişimin olumlu bir çizgide devam etmesi oldukça önemlidir.

Çocuklarda Sosyal Gelişim

Sosyal gelişim nasıl olur?

Bebekler ilk aylardan itibaren insanlarla iletişim kurmayı öğrenir. İlk aylarda dil ve zihinsel gelişim henüz ilk evrelerde olduğu için sosyalleşmek mümkün değildir. Ancak bir bebek etrafındaki yetişkinlerle iletişim kurarak yavaş yavaş kendini sosyal ilişkilere hazırlar. 1 yaş itibariyle bebekler akranlarıyla bir araya getirildiklerinde artık daha iyi iletişim kurabilecekleri düzeyde olduklarından sosyalleşme başlar. İleriki yıllarda okul, takım sporları, oyun grupları gibi alanlar çocukların sosyalleşmesini destekleyerek gelişimine yardımcı olur.

Sosyalleşmek, çocuklara bir toplulukta nasıl hareket edileceğini öğretir. Buna ek olarak çocukluk döneminde birey olmak için verilen mücadele sosyalleşme zamanlarında da kendini gösterir. Çocuklukta sosyalleşme, çocuğun kendini, kapasitesini, yeteneklerini, duygu ve düşüncelerini bireysel olarak aktarabilmesi için önemlidir. Anne ve babası haricindeki bireylerle iletişim kuran bir çocuk ailede öğrendiği şeyleri sosyal ortamlarda uygular. Zıt durumlarla ve olumsuzluklarla çatışmayı sosyalleşme esnasında öğrenir. Çocukların çevreye uyumlu hâle gelebilmeleri, ortak değer ve kavramları öğrenebilmeleri için sosyalleşme oldukça önemlidir.

Sosyal gelişimin çocuğa katkısı nedir?

Sosyal gelişimin bir çocuk için en önemli katkılarından biri, duygu ve düşünceleri konusunda kendini kontrol edebilmeyi öğrenmesine yardımcı olmasıdır. Öz denetim sayesinde uyum sağlamayı öğrenmek çocuk için toplumsal yapıya ayak uydurabilmek açısından oldukça önemlidir. Çocukluk döneminde bu kazanımların elde edilmesi sağlıklı bir yetişkinlik dönemi için faydalı olacaktır.

Çocukların kendilerini yalnız hissetmemeleri için çevreyle uyumlu hissetmeleri çok önemlidir. Bunu yaparken kendi fikirlerini ifade edebilen ve kendine has özellikleriyle toplumsal yapı içinde yer alan bir çocuk sağlıklı bir sosyal gelişim göstermiş sayılır.

Aileler çocuklarının sosyal gelişimlerini desteklemek için öncelikle çocuklarının kişisel özelliklilerine saygı duymalıdır. Aile içinde, karakteristik özellikleriyle kendini ifade edebilen bir çocuk sosyal çevrede de aynı başarıyı gösterebilir. Çocuğun sosyalleşebilmesi, akranlarıyla bir araya gelerek ilişkiler kurması ilk yaşlardan itibaren desteklenmelidir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0