ÇOCUKLARDA SOSYAL BECERİLER, OYUN VE GRAFİK YETENEK

4 yaşına ulaşmış çocukların sosyal beceri ve yeteneklerinde, önceki yıllara kıyasla büyük bir gelişim görülebilir. Ayrıca bu dönemdeki çocukların bakımında ve aile içi eğitimlerinde daha dikkatli olmak gerekebilir. Çocuklarda sosyal beceriler gelişimi takip edilmelidir.

ÇOCUKLARDA SOSYAL BECERİLER, OYUN VE GRAFİK YETENEK

Çocuklarda sosyal beceriler neden önemlidir=

Uzmanlara göre 4 yaşındaki çocukların resmetmeyi en sevdikleri figür genellikle insandır. Çizdikleri çöp adamlarda; yuvarlak basit bir baş, yüz hatları için noktalar, bacaklar için de iki düz çizgi bulunabilir. Henüz çok basit olan bu çizim yeteneği aslında onların hem grafiksel faaliyetlerinin hem de el becerilerinin geliştiğini göstermektedir.

4 yaşındaki çocuklarda gözlemlenen en önemli gelişimler arasında neden-sonuç ilişkisini kurmaları gelmektedir. Olaylar ve nesneler arasında bu ilişkiyi kurmaya meyilli olan 4 yaş çocukları genellikle; ad, soyadı, ev adresi ve yaş gibi genel bilgileri istenildiği takdirde söyleyebilirler. Kitaplardan, hikâyelerden, espri ve fıkralardan hoşlanmaları beklenebilir. Bunun yanında uygunsuz sözleri ve argoyu çoğu zaman komik buldukları da görülebilir. Çocuklar bu dönemlerinde genellikle 20 sayısına kadar ezbere sayabilir, hatta bazı çocuklarda bu sayı 30 sayısına kadar ulaşabilmektedir. Bu yaştan sonra çocukların önceki yıllara göre sosyal becerileri ve yetenekleri de gelişir. Diğer taraftan yetişkinlere basit gelebilen bazı davranışları yapmakta artık sıkıntı çekmeyebilirler ve çatal, bıçak, kaşık kullanımında ustalaşabilirler.

4 yaşındaki bir çocuk sosyal becerisini nasıl geliştirir?

Rahatlıkla kendi başlarına ellerini yıkayıp kurulayabilirler. Daha önce uygulamalı gösterildiyse eğer dişlerini kendileri fırçalayabilirler. Giysilerini kendi başlarına çıkartıp geri giyebildikleri görülebildiği gibi arka düğmelerin iliklenmesi ve ayakkabıların bağlanması gibi konularda hâlen yetişkinlerin yardımlarına başvurabilirler. 4 yaşındaki çocukların bağımsızlıklarına düşkün olmalarının yanında bazı durumlarda oldukça inatçı oldukları da görülebilir. Bir yetişkin onlara karşı çıktığında, kaba bir şekilde karşılık verebilir ve arkadaşlarıyla kavga edebilirler. Çeşitli giysileri giyip çıkararak kılık değiştirmeyi oyun hâline getirebilirler. Dramatik rol yapma oyunlarından hoşlanabildikleri gibi oyun alışkanlıkları daha karmaşık hâle gelebilir. Ellerine geçirdikleri çeşitli nesnelerle bir şeyler inşa etmek, üretmek ve keşifler yapmak yoluyla yaratıcılıklarını sergileyebilirler. Fiziksel olarak olmasa da sözlü olarak tartışmanın gereğini anlayabilirler. Paylaşma ve sıra bekleme gibi davranışları gösterebilirler. Eğer kardeşleri varsa onlara karşı daha ilgili ve anlayışlı olabildikleri de görülebilir. Diğer taraftan daha önce oluşan zaman kavramı, bu dönemde daha oturaklı bir şekilde zihninde yer alabilir.

ÇOCUK GELİŞİMİ İÇİN ÖNEMLİ OYUNCAKLAR ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0