ÇOCUKLUK DÖNEMİNDE ŞİŞMANLIK

Çocukluk döneminde gelişim standartlarının üstünde bir ağırlığa sahip olmak şişmanlık olarak değerlendirilir. Yemek yeme alışkanlıklarındaki bazı dengesizlikler ve biyolojik birtakım etmenler şişmanlığın sebepleridir. Anne ve babalar çocuklarının sağlık durumunu etkileyecek derecede kilo artışı gözlemlendiğinde bu duruma müdahale etmelidir. Çocuklarda şişmanlık neden olur gelin bakalım.

ÇOCUKLUK DÖNEMİNDE ŞİŞMANLIK

Çocuklarda şişmanlık neden olur?

Çocuklarda kilo artışı vücutlarındaki hormon değerlerindeki dengesizliklerden ötürü ortaya çıkabilir. Bu durum, çok sık rastlanmasa da gözlemlendiğinde doktor kontrolüne ihtiyaç duyar. Bunun haricinde şişmanlığa sebep olan pek çok faktör biyolojik etmenlerden ziyade çocuğun ve ailenin yemek yeme alışkanlıklarından kaynaklanır.

Kilo artışı gelişimin önemli bir göstergesi olduğu için bebeklik döneminden itibaren kontrol altında tutulması gerekir. Genellikle bebeklik döneminde anne sütünü reddeden, çeşitli nedenlerle anne sütüyle beslenemeyen bebeklerin hazır mamalar ile beslenmesi kilo problemlerine sebep olabilir. Hazır mama ile beslenen çocuklara kıyasla özellikle ilk aylarda anne sütüyle beslenen bebeklerin kilo artışı daha dengelidir. Yalnızca hazır mama ile beslenme değil, bu mamaların içeriğine dâhil edilen ve kilo yapan şeker, nişasta gibi besinler de bebeklerin gereksiz kilo alımına sebep olabilir.

Çocukluk döneminde sağlıklı olmak için ne yapılmalıdır?

Aileler her konuda olduğu gibi yemek yeme alışkanlıkları konusunda da çocuklarına örnek olmalıdır. Aile içinde düzenli bir yemek yeme alışkanlığı yoksa, sağlıklı besinler tüketilmiyorsa çocuklar da bu sebeplerden ötürü dengeli ve yeterli beslenemeyebilir. Bu gibi durumlarda sağlıklı besinler yerine tercih edilen kalori değeri yüksek ancak besin öğeleri bakımından zayıf olan besinler fazla kiloya sebep olabilir. Buna ek olarak anne ve babalar çocuklarının yedikleri öğünler konusunda hassas ve dengeli davranmıyorsa, abur cuburlar, şekerli besinler, asitli içecekler, kızartma türü yiyecekler tüketilmesine izin veriyorsa da çocuklarda kilo artışı ortaya çıkabilir.

Çocukluk döneminde tüketilen besinlerden kazanılan enerjinin bir kısmı büyüme ve gelişmeye harcanırken büyük bir kısmı da fiziksel aktiviteler için kullanılır. Eğer çocukların tükettikleri enerji miktarı harcanılanın çok üzerindeyse bu durumda da kilo artışı olabilir. Bunun önüne geçerek çocukluk döneminde sağlıklı olmak için dengeli ve yeterli beslenmenin yanında fiziksel aktiviteler de önemsenmelidir.

Kilo alımı ailevi veya çevresel koşullardan dolayı ortaya çıkabileceği gibi çocuğun ruhsal durumundan dolayı ortaya çıkması da olasıdır. Eğer çocuğu etkileyen olumsuz bir durum varsa çocuk, iç sıkıntısını yemek yiyerek bastırmaya çalışabilir. Bu bir davranış bozukluğu olduğu için yalnızca yediklerini kontrol altına almakla değil, çocuğun psikolojisiyle de ilgilenmek gerekir.

BESLENME SÜRECİNDE YAŞANABİLECEK SIKINTILARIN SEBEPLERİ  ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0