Çocuklarda Şaşılık

Yeni doğan bebeklerin gözlerinde uyum sorunu gözlemlenebilir. Strabismus olarak bilinen şaşılık, çocuklarda oldukça yaygın bir göz problemidir. Doğuştan var olabilir veya sonradan ortaya çıkabilir.

Çocuklarda Şaşılık

Göz kayması nedir ve belirtileri nelerdir?

Şaşılık göz kayması olarak da bilinir. Şaşı olan biri tam karşısındaki bir objeye bakarken iki gözü aynı doğrultuda değildir. Bir göz karşıya bakarken diğer göz sağa, sola, yukarı veya aşağı doğru kaymış hâldedir. Aile geçmişinde şaşılık varsa çocukta da olması muhtemeldir ve genellikle doğuştandır. Ancak sonradan geliştiği durumlar da vardır. Çocuğun yüksek ateşli bir hastalık geçirmesi, yüksek bir yerden düşmesi sonucunda da meydana gelebilir. Şaşılık bir hastalık olabileceği gibi başka sağlık sorunlarının işareti de olabilir.

Yeni doğan bir bebeğin gözlerinin birbirleriyle koordineli olarak hareket etmemesi normaldir. Genellikle yeni doğanların gözleri birbirinden bağımsız hareket eder. Ancak bebekler altıncı aylarına geldiklerinde eğer şaşılık problemi yoksa karşıya doğru bakarken her iki gözün uyum içinde olması gerekir. Gözlerdeki senkronizasyon problemi şaşılığın en temel belirtisidir. Eğer bir senkronizasyon problemi varsa bu durum sürekli olarak böyle devam edebilir veya ara sıra kendini gösterebilir. 

Şaşılık nedir ve belirtileri nelerdir?

Kayma hâli tek gözde de gözlemlenebilir. Bu durumda kayan göz, diğeri normal odak noktasındayken sağa, sola, yukarı veya aşağı doğru gezme eğilimindedir. Çocuğunuzda şaşılık olup olmadığını evde kendiniz de test edebilirsiniz. Bunun için çocuğunuzla yüz yüze oturun, elinize bir ışık kaynağı alın ve çocuğunuzun gözüne ışığı tutun. Işığın yansımasına göre şaşılık olup olmadığı yorumunu yapmanız mümkündür. Eğer ışık her iki gözün de merkezinde yansıyorsa gözlerde herhangi bir şaşılık sorunu yok demektir. Şaşılık olarak nitelendirdiğiniz sadece çocuğunuzun göz yapısındaki çaprazlık olabilir. Ancak, eğer ışık bir gözün merkezinden yansırken diğerinin merkezinde değilse bu şaşılığın işareti olabilir. Çocuğunuzda şaşılık olduğuna dair bir endişeniz olması hâlinde gecikmeden bir göz doktoruyla görüşmeniz faydalı olacaktır.

Şaşılık, tedavisine erken başlanması hâlinde başarı oranı yüksek olan bir göz kusurudur. Bir veya iki gözde şaşılık olma durumu başarıyı etkileyen bir faktördür. Her iki gözde de kayma olması durumunda gözlerdeki tembelleşme, tek gözde sorun olması hâline göre daha az olacağı için tedavinin başarılı olma olasılığı yüksektir. Gözlük kullanımı ve cerrahi müdahaleyle şaşılığın önüne geçilebilir veya kayma derecesi azaltılabilir. Erken teşhis tedavinin başarısını artıracağı için çocuklarda düzenli olarak doktor kontrolü oldukça önemlidir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0