ÇOCUĞUN ZİHİNSEL GELİŞİMİNDE SALDIRGANLIK EĞİLİMİ

Çocuklar, geçirdikleri gelişim dönemlerinde farklı birçok konuda ilerleme gösterirler. Bunların arasında saldırganlık eğilimi gibi olumsuz durumlar da olabilir. Çocuklarda saldırganlık eğilimine karşı anne-babalar dikkatli olmalıdır.

ÇOCUĞUN ZİHİNSEL GELİŞİMİNDE SALDIRGANLIK EĞİLİMİ

Çocuklarda neden saldırganlık eğilimi görülebilir?

Çocukların gelişimi sırasında saldırganlık çok sık görülen bir davranıştır. Bu gibi durumlara karşı anne-babaların dikkatli olması uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Saldırganlık olumsuz bir duygu durumu olsa dahi kişinin kendini ifade şekillerinden bir tanesidir. Çocukların duygu durumları zihinsel ilerleme süreçlerinde sürekli olarak gelişir. Bu duygular büyüdüğü aylar içerisinde giderek artar ve abartılı hâle gelebilir. Çocuğun öfke duygusuna bağlı olarak saldırgan bir tutum içerisine girmesi ise 1 yaşından itibaren başlar. Bundan önceki süreçte ise ilk bebeklik dönemlerinde çocuk öfke veya kızgınlığını ağlayarak gösterir. 1 yaşından itibaren çocuklar saldırgan davranışlar gösterebilirler. Çocuğun hareket koordinasyonunun gelişmesiyle yapmak istemediği bir durum karşısında anne babasına karşı fiziksel direnme ya da saldırganlık gösterebilir.

Çocukların saldırganlık eğiliminin gelişmesiyle ne olması beklenir?

1 yaşından sonra görülen saldırganlık eğilimi 17 ay civarında zihinsel sıçrama dönemini yaşarken görülebilir. 15-16 aylıkken geçirdiği zihinsel sıçrama döneminde çocuk farklı ruh hâlleri ve duygu değişimleri yaşayabilir. Duygularını ifade ederken abartılı bir tutum içerisine girebilir. Bu konuyla bağlantılı olarak örnek verilecek olursa çocuk eve dönmek istemediğinde anne-babasının eve dönme talebi karşısında öfkeli bir hâl içerisine girebilir. Bu öfke hâli daha ileri bir boyuta tırmanarak fiziksel saldırganlığa dönüşebilir. Bu gibi durumlarda çocuk anne veya babasını iteklemeye onlara direnmeye ya da direkt olarak vurmaya çalışabilir. Bu durum çocukların çoğunda görülebilen bir davranıştır ve bir anormallik yoktur. Çocukların 2 yaşına gelmeleri ile ise fiziksel saldırganlık eğilimi en üst noktaya ulaşabilir. Bu noktada çocuk, her sinirlendiğinde fiziksel temasa girebilir. 2 yaşından sonraki süreçte ise çocukların saldırganlık eğilimi giderek azalır ve yaşları ilerledikçe yok olacak kadar düşük bir seviyeye inebilir.

Çocukların saldırganlık eğiliminin gelişmesi yaşadıkları karmaşık duygu durumlarının bir getirisidir. Lakin bu durumun kesilmesi veya artarak devam etmesi anne-babaya bağlıdır. Özellikle çocuğun saldırgan tutumu çevreden beslenebilir. Buradaki en önemli nokta çocuğun saldırganlığı normal bir davranış olarak algılamamasını sağlamaktır. Eğer çocuk çevresinde sürekli olarak fiziksel şiddet içeren hareketler gözlemliyorsa bunun gayet normal bir hareket olduğunu düşünebilir. Ayrıca çocuğa karşı fiziksel şiddet son derece olumsuz bir davranıştır. Travma geçirmesine sebep olabilir ve ileriki yaşlarda çocuğun, psikolojik rahatsızlıkları ortaya çıkabilir. Bu durumun oluşmaması için anne-babaların çocuklarının yanında şaka yollu dahi olsa birbirlerine fiziksel güç uygulamamaları tavsiye edilmektedir. Çocuk sinirli olduğu zamanlarda ise anne ve baba sakin kalmalı, çocuğa iyi birer örnek olmalıdır.

ÇOCUKLARDA SAHİPLENME VE AİDİYET DUYGUSUNUN GELİŞİMİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0