Çocuklarda Saldırganlık

Çocukların yetişkinlere nazaran öz denetim ve sorun çözme becerileri daha azdır. Saldırganlık ailede görülüyorsa bu ona model olacak bu davranışı ya benimseyecek ya da reddedecektir.

Çocuklarda Saldırganlık

Çocukta neden saldırgan bir davranış gözlemlenir?

Bebekler ve çocuklar aileyi kendine örnek alır ve davranışları aile bireylerinin davranışına göre oluşmaya başlar. Bunu örnekleyecek olursak, saldırgan bir babanın tutumunu çocuk beynine kazır ve buna göre çocuk ya bu saldırganlığa karşı tepkili olur ya da bu davranışı normal olarak kabullenip benimser ve saldırganlaşır. Çocuğun ailesinde olumsuz bir olaya şahit olması; evde yaşanan kavgalar veya bağrışmalar, kendini ifade etmesine izin verilmemesi gibi durumlar kendini değersiz hissetmemesine yol açar. Bu durum da saldırgan davranışlarda bulunmasında önemli bir rol oynar.

Aile olarak çocuğun saldırganlık gösterdiği davranışları engellemek kadar çocuğun olumsuz davranış gösterdiği anda gülmek, dalga geçmek gibi davranışlar da saldırganlığı pozitif etkiler. “Benim çocuğum herkesten önemlidir.” veya “ Kimse benim çocuğuma…” anlayışı ile yaklaşmak çocuğun ileride sorun yaşama ihtimalini daha da arttıracaktır. Unutmamak gerekir ki sosyal bir çevrede toplum kuralları ve aidiyet duygusuyla yaşamaktayız. Bu durumu göz önünde bulundurarak çocuğunuzun dışlanmasına sebep olacak davranışlarda bulunmamalıyız.

Ebeveynler böyle bir durum karşısında nasıl bir tutum sergilemeli?

Anne, baba, yakın çevre ve özellikle aile büyükleri (anneanne-babaanne-dede) saldırgan davranışlara karşı hoşgörü göstermemelidir. Çocuğun istekleri bu saldırgan davranışlar sonucu yerine getiriliyorsa çocuk isteklerini yaptırmada saldırganlığı araç olarak görmeye başlayacaktır.

Sizin bebeğiniz, çocuğunuz da oyun arkadaşları tarafından saldırıya uğrayabilir. Çocuğunuz bu aylarda kendisini iyi ifade edemeyebilir veya size durumu hissettirmeyebilir fakat içten içe üzülüp kendi iç dünyasında stres bozukluğu yaşayabilir. Peki, ebeveynleri böyle bir durum karşısında nasıl bir tutum sergilemeli?

Eğer yaşıtları saldırganlığı ileri boyutlara taşımış; tekme, yumruk atma, ısırma ya da daha farklı boyutlara ulaşmışsa sizin bu duruma el atıp müdahale etmeniz gerekecektir. Konuyu bebeğinizi dışarı çıkararak, başka bir odaya geçerek ya da bir meyve veya oyuncak vererek dağıtabilirsiniz. Aynı zamanda saldırgan bebeğin anne ya da babasına bu durumu bildirip, bu konu üzerine konuşup, çareler arayıp çözümler önerebilirsiniz.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0