ÇOCUKLARDA SAHİPLENME VE AİDİYET DUYGUSUNUN GELİŞİMİ

Çocuklarda sahiplenme, özellikle 1.5 yaşından sonra “benim” kavramı ile kendini gösterir. Bundan önceki dönemlerde çocuklar bir eşyanın kime ait olduğunu önemsemezler. Fakat bu süreçten sonra aidiyet oluşur ve çocuk özellikle kendi eşyaları üzerinde sahiplenici tavırlar gösterebilir.

ÇOCUKLARDA SAHİPLENME VE AİDİYET DUYGUSUNUN GELİŞİMİ

Çocuklarda sahiplenme duygusu nasıl gelişir?

Çocukların zihinsel ilerlemeleriyle birlikte ortaya çıkan davranışlardan biri de “senin, benim” algısının oluşmasıdır.

Çocuklar ilk bebeklik dönemlerinden itibaren pek çok nesneyle iletişime geçebilirler. Bu iletişim sırasında ise eşyanın kimin olduğuna aldırış etmezler. Örneğin, annesinin arkadaşının kolyesi çocuğun dikkatini çekebilir ve bununla oynamak isteyebilir. Bu noktada kolyenin kime ait olduğu ya da bu isteğe nasıl tepki verileceği çocuk için önemsizdir. Onun için önemli olan kolyeyle oynamaktır. Fakat özellikle zihinsel atılım süreçleriyle birlikte çocuk bu konularda daha çekingen ve dikkatli davranabilir. Özellikle başkasının eşyasına dokunurken bunun başkasına ait olduğunun bilincine varır. Kendi eşyalarıyla ise eskisi gibi oynarken bilincinin gelişmesiyle yeni bir sürece girebilir. Bu sıçramayla çocuk aidiyet duygusunu geliştirir ve bazı kişi ve nesneleri sahiplenmeye başlayabilir. Bu durumun oluşmasında zihinsel arka planda belli bir süre zaman geçirdiği kişi ve nesneleri benimsemesi söz konudur. Çocuğun aidiyet duygusunun gelişmesinde ve sahiplenici bir tutuma girmesinde özellikle 59 ila 64 haftalık olduğu süreçte yaşadığı zihinsel ilerleme etkilidir. Çocuklar bu süreçten sonra çevreleri ve sahip oldukları konusunda farkındalığa sahip olur.

Çocuğun aidiyet duygusu ilk başlarda kendini, etrafındaki kişi ve nesneleri sahiplenmesiyle başlayabilir. Özellikle çocuk anne ve babasına karşı sağlam bir bağlılık duymaya başlayabilir. Nesneleri sahiplenme duygusu ise genelde oyuncaklarda görülür. Çocuk oynadığı oyuncakları “benim oyuncaklarım” olarak algılar, benimser ve sahiplenir. Çocuklar kendilerine ait eşyalarının olmasından büyük mutluluk duyabilirler.

Aidiyet duygusunun gelişmesiyle birlikte dikkat çeken bir nokta da paylaşma duygusunun henüz yeterli seviyede gelişmemesidir. Çocuk kendi oyuncaklarını ve anne-babasını kesin bir şekilde sahiplenir, başkalarıyla paylaşmak istemez. Böyle bir durumun oluşmasıyla da kıskançlık duyabilir, üzülebilir ve öfkelenebilirler. Örneğin, çocuklar sahip oldukları oyuncaklarla başka çocukların oynamasını istemeyebilirler. Aynı şekilde anne veya babası başka bir çocukla ilgilendiği taktirde hemen kızıp anne-babalarına ya da çocuğa tepki gösterebilirler. 

ÇOCUKLARDA KONUŞMA İŞLEVİNİN GELİŞMESİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0