Çocuklarda Saçkıran

Saçkıran ciddi bir saç derisi problemidir. Bir mantar enfeksiyonunun sebep olduğu saçkıran kaşıntıya, yaralara ve saç dökülmelerine yol açar. Belirtileri ve sebepleri hem çocuklar için hem de yetişkinler için aynıdır.

Çocuklarda Saçkıran

Saçkıran nedir ve nasıl ortaya çıkar?

Bebeklik dönemini atlatmış iki yaşın üzerindeki çocukların saçkıran olma ihtimali daha yüksektir. Saçkıranın sebebi trichopyton tonsarus isimli bir mantar sebebidir. Bu mantar enfeksiyonunun ortaya çıkmasında pek çok faktör rol oynar.

Saçkıranın başlıca sebeplerinden biri strestir. Çocukların stresli olabileceği genellikle düşünülmez ancak bu durum doğru değildir. Yaşadığımız başarı merkezli toplum çocuklar için de stres unsuru olabilecek pek çok durumu içerir. Genellikle okul çağına gelmiş çocuklar ailelerinin başarı standartlarına ulaşamadıklarında tepki görürse yoğun bir stres hâli ortaya çıkar. Bu örnekteki gibi çeşitli durumlar saçkıran sebebi olabilir. Basit nedenli stres faktörlerindense baskı veya aşırı kaygı durumları riski artırır.

Fark edilmesi zor bir hastalık değildir. Bu sebeple erken müdahale şansı vardır. Saç derisinde bazı bölgelerde saçın tamamen dökülüp kelleştiğini gözlemlediyseniz doktorunuza danışabilirsiniz. Eğer çocukta mantara karşı fazladan bir hassasiyet durumu varsa durum daha ciddi olabilir. Saç dökülmesi yaşanan bölgelerde iltihaplı yaralar oluşabilir. Bu aşırı hassasiyet çocuğunuzun ateşinin yükseltmesine de sebep olabilir.

Saçkıran hastalığıyla nasıl başa çıkılır?

Saçkıran hastalığı kendiliğinden geçen bir hastalık değildir. Doktorunuz saçkıran görülen bölgeler için kullanacağınız ilaçlar verdiğinde aksatmadan düzenli olarak kullanmanız tedavi açısından oldukça önemlidir. Genellikle 4 ila 8 hafta arasında bir sürede iyileşme gözlemlenir. Kullandığınız ilacın alerjik reaksiyon göstermesi durumunda doktorunuza tekrar danışın. Saçkıran olan bölge çok hassas olduğu için böyle bir durumun meydana gelmesi olasıdır.

Saçkıran bulaşıcı bir hastalıktır. Çocuğunuzun saçını kestirmek için gittiğiniz berberin temizliği konusunda hassasiyet göstermelisiniz. Yeterli hijyen sağlanmazsa berber gereçlerinden saçkıran bulaşabilir. Kişisel temas da bulaşmasına sebep olabilir. Çevrenizde saçkıran olan biri varsa çocuğunuzu bu hastalık hakkın bilgilendirin. Fazla yakınlaşma hâllinde kendisine hastalığın geçebileceğinden haberdar edin. Ayrıca başkalarına ait şapka, tarak, saç fırçası veya bandana gibi eşyaları kullanmasına izin vermeyin. Çocuğunuzda saçkıran varsa kendine ait eşyaları paylaşmasının başkaları için risk oluşturabileceğini öğretin.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0