Çocuklarda Renk Körlüğü

İki yaşındaki bir çocuğun renk körü olup olmadığını anlamak zordur. Bazı çocuklar renkleri 4 yaşına kadar öğrenemeyebilir. Renk körlüğünü anlamak için çocuğun renk eğitimine daha fazla zaman ayırabilirsiniz.

Çocuklarda Renk Körlüğü

Renk körlüğü nasıl bir rahatsızlıktır?

Çocukların renkleri öğrenmesi 4 yaşına kadar sürebilir. Bu nedenle iki yaşındaki bir çocuğun renkleri doğru isimlendirmemesini renk körlüğüne bağlamak için erken olabilir. Bu tespiti yapabilmek için biraz daha zaman geçmesi gerekebilir. Çocuğunuzun renkleri doğru ayırt etmesini sağlayabilmek için renk eğitimlerine ağırlık verebilirsiniz.

Renk körlüğü retinada bulunan ışığa duyarlı maddelerin yoğunluğundaki farklardan kaynaklanmaktadır. Bu maddelerdeki yoğunluk farkları nedeniyle bazı insanlar kırmızı ve yeşilleri ayırt etmekte zorlanırlar. Bazıları mavileri ayırt edemezken nadir görülen bazı durumlarda da hiçbir renk görülmez yani siyah beyaz görürler. Bu derecelendirmeler, yapılan testlerle fark edilir.

Renk körlüğü genellikle anneden oğula geçer. Kadınlarda renk körlüğü çok nadir görülen bir durumdur. Babası renk körü olan bir kadın, taşıyıcı konumda olabilir ve bu hastalık erkek çocuğunda görülebilir. Erkeklerin yaklaşık yüzde 7’sinde renk körlüğüne rastlanmaktadır.

Çocuklarda renk körlüğü nasıl anlaşılır?

Çocuğunuza renk eğitimi verirken anlattıklarınızı çabucak kavraması mümkün olmayabilir. Renk eğitimine ilk önce ana renkleri öğreterek başlayabilirsiniz. Renkleri öğretirken bol bol örneklendirme yapın ve günün her saatinde uygulayabileceğiniz küçük oyunlar oluşturun. Mesela parka giderken sarı renkte bir şey göstermesini isteyebilirsiniz. Çocuğunuz ana renkleri öğrendikten sonra turuncu, yeşil ve mora geçebilirsiniz. Çocuğunuzun tüm bu renkleri öğrenmesi bir yıldan fazla sürebilir.

Ana ve ara renkleri öğretmeden pembe ve kahverengi gibi orta tonları öğretmeye çalışmayın. Çocuğunuzun bunları ayırt etmesi için erken olabilir. Çocuğunuz renklerin isimlerini ilk öğrendiğinde hepsini genelleyebilir. Bu normal bir durumdur. Küçük bir çocuğun renk körü olup olmadığını anlamak zor olabilir. Çocuğunuz dört yaşından sonra hâlâ renkleri ayırt etmekte zorlanıyorsa doktora görünmeniz faydalı olabilir.

Renk körlüğü görüş kalitesini etkilemez. Bulanık görme, uzağı ya da yakını görememe gibi durumların renk körlüğüyle alakası yoktur. Renk körlerinin görüşleri net olabilir. Renk körlüğünün kesin bir tedavisi yoktur ve önceden engellenemez. Ama filtreli gözlükler ve kontakt lensler sayesinde bazı renkleri ayırt edemeyen insanların renkleri daha net görmesi sağlanabilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0