Çocuklarda Parmak Emme Sorunu

Bebekler parmak emmeye anne karnında başlar. Bazı çocuklar uzun bir süre parmak emebilirler. Anne babaların, bu alışkanlık ortadan kalkana kadar sabırlı ve anlayışlı olması gerekir.

Çocuklarda Parmak Emme Sorunu

Bebekler parmak emmeye ne zaman ve nasıl başlar?

Parmak emmek küçük çocukların en güçlü reflekslerinden biridir çünkü çocuklar parmak emmeye anne karnında başlarlar. Normalde parmak emme alışkanlığı, çocuk 4-5 yaşına gelene kadar devam edebilir. Bu yaşlara kadar parmak emmek normal bir davranış olsa da bazı çocuklar okula başladıklarında da parmak emmeye devam edebilirler.

Parmak emmek genelde zararsız bir davranıştır. Belli bir yaşa kadar, temelinde psikolojik bir rahatsızlık aranmaz. Fakat ebeveynler, çocuklarının acıktıkları için parmak emdiğini düşünüp endişelenebilirler. Yapılan araştırmalarda parmak emmenin açlıkla, %80 civarında ilgisi olmadığı görülmüştür. Parmak emmek uykuyla ilişkilendirilebilir çünkü uykusu gelen çocuklar genelde yatağa girmeden önce parmaklarını emerek uykularının geldiğini belli ederler.

Ebeveynler, çocuklarının parmak emme alışkanlığını bırakması için, onlara erken yaşlarda müdahalelerde bulunabilirler. Fakat çocukların çoğu en az 3 yaşına kadar buna direnç gösterir. Yapılan araştırmalarda 5-6 yaş civarına kadar süren parmak emme alışkanlığının çocuk için sorun teşkil etmediği gözlenmiştir. Fakat diş çıkarma döneminde veya 6 yaşından sonra da devam eden parmak emme alışkanlığında, çocuğun diş yapısında bozukluklar görülebilir ya da parmaklarının dokusunda bozulmalar yaşanabilir.

Bazı çocuklarda parmak emme alışkanlığı bırakılsa da sonradan tekrar ortaya çıkabilir. Bu durum gerileme olarak adlandırılır. Yeni kardeş sahibi olan çocuklarda bu gerileme sıkça görülebilir. Çocuk, kardeşini kıskanıp onun kadar ilgi görebilmek için yaşına uygun olmayan bebek davranışlarını tekrar sergileyebilir. Bu gibi durumlarda, çocuğun da kardeşi kadar değer gördüğünün gösterilmesi gerekir. Çocuğun kardeşini kıskanmaması için yeni bebek dünyaya gelmeden önce çocuk bu duruma hazırlanmalıdır. Ona, yeni bir kardeşe sahip olacağını ama ne olursa olsun onun da aynı ilgiyle sevileceğini söylemek çocuğun kardeşine alışmasını kolaylaştırabilir.

Çocuk parmak emme alışkanlığına devam ediyorsa bırakması için ne yapmalıyız?

Çocuğunuzun parmağını emmesini bırakması için şiddetli baskı uygulamanız veya onu ayıplamanız, çocuğun bu alışkanlığını sonlandırmasını sağlamayabilir. Çocuğunuza baskı uygulamak yerine ona neden parmağını emmeyi bırakması gerektiğini açıklamanız daha faydalı olacaktır. Çocuğunuza bu davranışın sadece bebeklere özgü olduğunu ve dışarıdan hoş görünmediğini düzgün bir dille anlatabilirsiniz. Çocuğunuz okula başlayıp sosyal çevre kazandıkça muhtemelen bu alışkanlığı da yavaş yavaş ortadan kalkacaktır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0