Üç-Dört Yaş Aralığında Olan Çocuklarda Öz Kavramı

by Bebek Melekleri

Çocuklarda, 3-4 yaş itibariyle öz kavramı geliştirdikleri sürecin konu alındığı, uzmanlarımız tarafından hazırlanmış makalemizi inceleyebilirsiniz. Çocuklarda öz kavramı gelişimi nasıl olur?

Çocuklarda öz kavramı nasıl gelişir?

Biz yetişkinler durumları; istediklerimiz, istemediklerimiz veya kararsız kaldıklarımız olarak ayırabilir ve buna bağlı olarak kararlar verebiliriz. Bu karar mekanizmasının kökleri 3-6 yaş aralığında öz kavramı çerçevesi altında gelişir. İlerleyen yaşlarda farklı formlarda ortaya çıkar ve şekillenmeye devam eder. Kısaca öz kavramının ne olduğunu tanımlamak gerekirse: hayır diyebilme, karar verme, grup içi davranışı öğrenme, yeteneklerini gösterme ve aileden bağımsızlaşmadır diyebiliriz.

Merceğimizi 3-4 yaş grubundaki çocuklarımıza doğru tutarsak, yeteneklerini göstermek istedikleri dönemdedirler. Genellikle aileler ve öğretmenler “bakın bu kadar yükseğe zıplayabiliyorum, buradan da atlayabiliyorum.” minvalindeki cümleleri çok sık duyarlar. Çocuk bu davranışı gururla söyler. Biz de onun –eğer bu davranışlar sağlığını tehdit etmiyorsa- öz kavramını geliştirmek için takdir etmeli veya övgü cümleleri (tebrikler Ali, tebrikler Ayşe gibi) kullanmalıyız.

Sizin de tahmin ettiğiniz üzere bu davranışlar daha çok erkek çocuklarında gözlemlenir, durum kız çocuklarındaysa genel olarak şöyle ilerler: “bakın bu benim ailem, bu resmi ben çizdim ve benim bir kız kardeşim var.” veya “bugün annem bana hediye getirecek, en sevdiğim oyuncağı alacak.” Not etmek gerekir ki, buradan yola çıkıp kız çocukları böyle davranıyor, erkek çocukları böyle davranıyor denklemi kurmadık.

Aynı yaş grubu, gelişmekte olan motor kaslarının onlara vermiş olduğu özgürlükle, fiziksel güçlerini daha çok keşfetmeye ve kullanmaya başlarlar. Buna örnek olarak, ebeveyn ve öğretmenlerin tutuş biçimlerinin taklit edilmesi verilebilir. Sınıflarda da gördüğümüz kadarıyla, otorite figürlerinin el becerileri ve konuşma şekilleri, çocuklar tarafından sergilenmek istiyor. Tabii ki karşılığında da övgü cümleleri duymak için can atıyorlar.

Bu dönem de bilişsel ve fiziksel gelişimi destekleyerek öz kavramını oluşturmak için, yeni kelimeler, rakamlar, renkler, duygular öğretilmektedir. Resimli masal kitapları, içerisinde el beceresini geliştirecek malzemeleri olan kitap ve oyunlar, özellikle bu yaş grubunda oldukça dikkat çekmektedir.

İlk Aşk ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin