Çocuklarda Oyunun Önemi

Uzmanlarımız, 3-6 yaş gelişiminde oyunun önemi hakkında bir yazı kaleme aldı. Konunun ayrıntıları için makalemizi inceleyebilirsiniz.

Çocuklarda Oyunun Önemi

Çocuklarda oyunun önemi nedir?

Yaygın olan inancın aksine gelişim, belli bir yaş aralığında başlayıp belli bir yaş aralığında son bulan bir süreç ve sonuç değildir. Gelişim, doğumdan ölüme kadar olan yolculuğumuzda; bilişsel, fiziksel, duygusal ve sosyal değişimlerimizin bütünüdür. Gelişim psikologları da bu dört alanda insan davranış ve düşüncelerinin çevre ve kalıtımdan nasıl etkilediğini araştırır, bu konuyla ilgili çalışmalar yaparlar. Bilimin geldiği bugünkü noktada, çocuk gelişimi alanı önemli atılımlar yapmıştır. Bu gelişim dönemindeki tutum ve yaklaşımların önemini kanıtlamışlardır.

Bu yazıda, 3-6 yaş grubuna odaklanıp, kısa ve yararlı bilgiler vereceğiz. Sırf çocuklar değil, anneler, babalar ve bakım verenler de gelişim sürecinin biricik üyeleridir. Okul öncesi dönemde çocukların sosyalleşme ihtiyaçları öne çıkar, arkadaş ediniminin yanı sıra hem aile bireyleriyle hem de diğer yetişkinlerle etkileşim başlar. Keşfetmeye her zaman merakı olan bu yaş grubu, sosyalleşme ihtiyacını çevresindekileri oyuna davet ederek gidermeye çalışır.

Bu davet, ebeveynler tarafından basit bir vakit geçirme aktivitesi olarak görülmemeli ve mümkün olduğu kadar çocuğa arkadaşlık edilmelidir. Bunun en önemli nedenlerinden biri oyunun; bilişsel, sosyal, duygusal, fiziksel alanlarda çocuk gelişimi ve aile ilişkilerine yapmış olduğu katkılardır.

Örneğin iki araştırmacı psikolog, son dönemde yayımladıkları makalede, ilkokulda verilen teneffüslerin çocuğun bilişsel gelişiminde, dikkatini toparlamasında ve akademik başarısında etkili olduğu sonucuna varmıştır. Bir diğer ünlü, Amerikalı gelişim psikoloğu Erik Erikson ise, insan gelişimini farklı yaş gruplarına göre sekiz evreye ayırmış ve 3-6 yaş aralığında olan çocukların yetişkin bireylerden bağımsız, kendi başına girişimlerde bulunacağını söylemiştir. Bu girişimlerin sürekli cezalandırıldığı takdirde psiko-sosyal gelişimde problemler yaratabileceğinin altını çizmiştir. Oyun da bu girişimlerden bir tanesidir ve çocuğun kendini ifade etmesi, öz güven kazanması, sosyal rolleri anlaması, mücadele duygusunu edinmesi, stresten uzaklaşması ve çevresini kontrol edebilmesi açısından önemlidir.

Oyunların çocuk gelişimine katkısı nedir?

Çocuğun sahip olduğu hayal dünyasının zenginleşmesi için, ebeveyn özgür bir oyun ortamı yaratmalı ve gözlemci rolünü üstlenmelidir. Oyuna katı kurallar koyup, nasıl oynanacağına dair liderlik etmek, çocuğun konsantrasyonunu ve oyundan aldığı keyfi zedeleyecektir. Tabii ki çocuğun güvenliği için oyuna bir çerçeve çizilmelidir fakat bu kuralcılık değildir. Çocuğunuz sizi yönlendirecek, ilgi duyduğu oyuncakları ve materyalleri sizinle paylaşacaktır.

İngiliz anaokullarında, özellikle 3-4 yaş grubundaki çocukların gün boyu ulaşabileceği bir oyun ortamı vardır ve öğrenciler öğretmenlerin gözetiminde sosyalleşmektedir. Burada altının çizilmesi gereken konu, çocuğun kendi başına oyun oynamasından ziyade, aile veya öğretmenlerle geçirdiği, eğitici oyunlarla da desteklendiği bir ortamın yaratılıp, keşif duygusundan beslenmesi ve bunun üzerinden iletişim kurmasıdır. Örneğin, uzmanlar tarafından verilen oyun terapisi, travmatik olaylar yaşamış, problemlerini ifade edemeyen ve sorunlarına çözüm getiremeyen çocuklar için oldukça etkilidir.

Eğer siz de çocuğunuzla iletişim kurmak istiyor veya onun sözel olarak kendini ifade etmesinde sorun yaşadığına inanıyorsanız, kuklaları konuşturmaktan başlayabilirsiniz. Keyifli oyunlar dileriz.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0