Çocukların Ciddi Hastalıklar Yaşamaları ve Ölüm Yorumu

by Bebek Melekleri

Çok küçük yaşlardan itibaren çocuklar ölümü çeşitli şekillerde anlamlandırmaya çalışmaktadır. Bu anlamlandırma çabası sonucunda doğru cevabı çok geç bulacak olsalar da çocuk olmanın güzel yanları denebilecek bakış açıları geliştirebilmektedirler. Bu bakış açılarını incelemek ve bu konu hakkında bilinçlenmek faydalı olabilir. Çocuklarda hastalık durumunda ölüm korkusu görülebilir.

Çocuklar belirli yaş aralıklarıyla ölümü kendilerince açıklamaya çalışmaktadırlar. İki yaşına kadar çocuklar ölümün bir ayrılık olduğunu düşünmekteler. Bu sebeple yakın birisi öldüğü zaman ayrılık kaygısı içerisine girebilmekteler. Üç ile beş yaş arasındaki çocuklar ise ölümün kendilerine verilen bir ceza olduğunu ve ölen kişinin gittiğini eğer uslu durursa geri geleceğini düşünmektedirler. Altı yaşından sonra çocuklar ölümün dönülmez bir yol olduğunu kavramışlardır fakat bu sefer de kendilerinin hiçbir zaman ölmeyeceği düşüncesi içerisindedirler. Çocukların bir yetişkin gibi ölümü tanımlaması yaklaşık olarak on yaşına tekabül etmektedir. Fakat kaygılarını sözle ifade yerine sanatsal bir tavırla anlatmayı yeğlerler. Çocukların genel olarak hastalık ve ölüm hakkındaki görüş ve düşünceleri hakkında konuşmanız onu daha fazla rahat hissettirecektir.

Ciddi bir rahatsızlığı olan çocuklarda ölüm korkusu artabilir mi?

Ciddi bir rahatsızlığa sahip olan çocuklarda ölüm ve hastalık ilişkisi farklı şekillerde kurulabilir. Yaşadığı hastalığın etkisini arttırdığı dönemlerde çocuğun ölüm korkusunun arttığı gözlemlenebilmektedir. Bu evrede çocuğunuzun umuda ihtiyacı elbette olacaktır fakat altı boş gereksiz vaatler de durumu daha kötü bir hâle getirebilmektedir. Ailenin çocukla yapacağı motivasyon konuşmaları tam bu dönemde işe yarayabilmektedir. Büyük yaşta olan çocuklar ve ergenlerin sahip olduğu ölümcül hastalığı yadsıdığı, bağımlılık geliştirdiği ve regresyon gibi psikolojik savunma mekanizmaları geliştirdiği gözlemlenmiştir. Fakat çocuklar yaş ilerledikçe yaşadığı bu ölümcül hastalık yüzünden isyankâr bir tavır içine girebilirler. Neden bu hastalığın onun başına geldiğini sorgulayıp sinir krizleri geçirebilmektedirler. Kimi zaman bu krizleri anne ve babalarına hatta sağlık personeline kadar yönlendirebiliyorlar. Bu gibi durumlarda çocuğunuzu horlayıp, üstüne gitmek yerine daha sakin davranıp onun bu davranışının mantıksız olduğunu her ne olursa olsun sizin anne ve baba olarak onun yanında olacağınızı çocuğunuza söylemeniz onun bu bilinçsiz davranışları yapmaktan kaçınmasına yardımcı olacaktır.

ÇOCUKLARDA YAZMA ALIŞKANLIĞINI GELİŞTİRME ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

cocuklarda-olum-korkusu

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin