Çocuklarda Öfke Patlamaları

Çocuklar duygu ve davranışlarını birbirinden nasıl ayırt edeceklerini bilmezler. Öfkelerini dışa vurmadan önce nasıl daha olumlu bir tavırla kendilerini ifade edeceklerini ebeveyn sayesinde öğrenirler.

Çocuklarda Öfke Patlamaları

Ebeveynler sinir krizi geçiren çocuklarla nasıl baş edebilirler?

Küçük çocukların öfke nöbetlerinden büyük çocukların sinir krizlerine kadar yaşadıkları bütün hayal kırıklıkları günlük yaşamın parçasıdır. Bu durum çocuklarda derin etkiler bırakabilir. Öfke patlaması yaşayan çocuklar fiziksel ve duygusal açıdan yıpranır, yorulur. Öfke patlaması nöbetlerinden sonra iyileşme sürecine ihtiyaç duyulabilir.

Öfke patlamaları ve sinir krizleri ebeveynler tarafından büyük problemlerin göstergesi olarak kabul edilebilir, ama genelde çocukların sadece yardım istediği durumlar olabilir. Çocuklar başarısızlıklarla, hayal kırıklıklarıyla nasıl mücadele edeceklerini ve bu durumları nasıl alt edeceklerini bilerek doğmazlar. Olumsuz duygularla baş etme yöntemlerini, olumsuz duygularını sağlıklı bir şekilde, sakince açığa çıkartmayı sonradan öğrenirler.

Çocuklar öfkelendikleri zaman nasıl davranışlarda bulunurlar?

Öfke ve hayal kırıklıkları güçlü duygular olduğu için sakin çocuklarda bile etkileri sert, şiddetli olabilir. Bağırmak, çığlık atmak, tekmelemek, vurmak, ısırmak gibi tepkiler yaşadıkları duyguları dışa vurum şekillerinden sadece birkaçıdır. Bu duruma şahit olan bireylerde de olumsuz etkiler bırakabilir. Öfke patlaması yaşayan bir çocuğun o anına şahitlik eden kardeşleri ya da arkadaşları korkabilir, endişe edebilir. Bu durumu yaşayan ebeveynler de öfkelenebilir ama unutulmamalıdır ki, o anda etrafında neler olduğunu anlayamayacak kadar yoğun duygular yaşayan öfke nöbetindeki çocuk genellikle etrafındaki tepkilere karşı kapalıdır.

Çocuklar öfkelerini üzüntü, incinme, hayal kırıklığı ya da korku olarak gösterebilir. Duygu ve davranışı birbirinden ayırmakta zorlanan çocuk karşısındakine elindeki oyuncağı atmanın yanlış olduğunu, öfkesini bu şekilde dışa vurmaması gerektiğini fark edemeyebilir. Çocuk bu hareketi yaptığında iyi hissetmişse ve öfkesinin dinmesine yardımcı olmuşsa öfkesi yüzünden yapması gerektiğine inandığı hareketi yapabilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0