Çocuklarda Mülkiyet Kavramının Oluşması

Çocukluğun erken dönemlerinde mülkiyet kavramı tam olarak oluşmamıştır. Çocuklar bir eşyanın kendilerine ait olmadığını kavramakta zorluk çekebilirler. Bu duruma doğru şekilde yaklaşmanız son derece önemlidir.

Çocuklarda Mülkiyet Kavramının Oluşması

Çocuklarda mülkiyet kavramı ne zaman oluşmaktadır?

2 yaş civarındaki çocuklarda sahiplik kavramı gelişmediğinden onlara göre her şey kendilerine aittir. Mesela karşısındaki çocuğun elindeki balonu zorla almak gayet doğal bir davranıştır. “Benim.”, “Senin.”, “Onun.” gibi kavramları algılamayan çocuklar kendi eşyalarını gizleyebildikleri gibi kaşık, çatal, ayakkabı, kumanda, terlik, çorap, anahtar ve kıyafetler gibi pek çok, gücünün yetip elinin uzanabildiği eşyaları saklayıp sahiplenmek isteyebilirler. Bu davranış çocuklarda iki şekilde ele alınır.

İlki, çocuğun sürekli kullandığı ve etrafında olan eşyaların kendi kontrolünde olmasını istemesidir. Bu istek onların kendilerini ve eşyalarını güvende tutma hissinden kaynaklanır.

İkincisi ise çocuğun merakından kaynaklıdır. Beğendiği, ilginç bulduğu her eşyanın ona ait olmasını ister. Bu her iki davranışta da çocuk küçük yaşlardan itibaren eğitilmeli ve doğru biçimde davranması için yönlendirilmelidir.

Çocuklarda mülkiyet kavramı nasıl kazanılır?

Ebeveynin bu eğitimi vermesi çocukta ileriki yaşlarda oluşacak kişilik bilinci için önemli bir detaydır. Çocuğun kendine ait olmayan eşyaları sahiplenme duygusundan arınması için gerekli zemin hazırlanmalı, başkasına ait olan bir eşyayı alıkoyduğunda ise bunun yanlış bir davranış olduğu çocuğa anlaşılır, uygun bir dille anlatılmalıdır. Çocuğunuza her zaman olduğu gibi bu durumda da hoşgörülü bir yaklaşım sergilemelisiniz. Ona bir çanta, valiz veya sırt çantası verebilirsiniz. Çantasını hazırlarken, yardım edin ve destek olun hatta ona uzun zaman saklayacağı eşyalarını koyabileceği bir çekmece hazırlayın. Bu aşamada çocuğa erken yaşta mülkiyet kavramını benimsetmiş olursunuz. Çocuğun kendi oyuncaklarının ve kendi odasının olması mülkiyet kavramını geliştirmede ilk adım olarak kabul edilebilir. Çocuğun gereksinimi olan eşyalar ve oyuncaklar alınırken bunların sahibinin kendisi olduğu belirtilmelidir. Eşyaları kendisinden izinsiz ve habersiz alınmamalıdır. “Bu benim.”, “Bu senin.”, “Bu kardeşinin.”, “Bu babanın.” gibi cümleler kurularak mülkiyet kavramı pekiştirilmelidir. Siz, çocuğun eşyalarına ne kadar saygı ve özen gösterirseniz, çocuk da kendine ait olmayan eşyalara aynı saygıyı ve özeni göstermeyi zamanla öğrenecektir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0