Çocuklarda Migren

Migren yetişkinlere göre çocuklarda daha az görülmesine karşın görüldüğü anda dikkat edilmesinde fayda vardır. Bu rahatsızlığın tanı ve tedavi dönemi önem taşımakla birlikte ilaç kullanımına da dikkat edilmelidir.

Çocuklarda Migren

Çocuklarda migren olabilir mi?

Çocukluk migreni 7 yaşına dek kız ve erkeklerde eşit olarak görülebilmektedir. İlerleyen yaşlarda ise kız çocuklarında migren görülebilme olasılığının erkek çocuklara göre daha fazla olduğu belirtilmektedir. Anne ve babalar çocuklarında gerçekleşen baş ağrılarının süresine ve sıklığına dikkat etmelidir. Özellikle migren rahatsızlığı görülen anne ve babaların çocuklarında migren hastalığının görülme olasılığı daha yüksektir. Yapılan araştırmalar sonucunda migren hastalığına sahip her yedi anne-babadan birinin çocuğunda migren rahatsızlığı görülme olasılığı olduğu iddia edilmektedir.

Migrenin en önemli belirtileri arasında atak şekilde gelişen uzun süren baş ağrılarına yer almaktadır. Bu baş ağrıları öncesinde ise aura olarak adlandırılan fiziksel belirtiler kendini göstermektedir. Mide bulantısı, kusma, baş dönmesi, ışık ve sese hassasiyet gibi belirtiler aura belirtilerine örnek verilebilir. Eğer ki bu belirtilere çocukta rastlanırsa ebeveynlerin çocuklarını hastanenin çocuk nöroloji bölümüne göstermesi önerilmektedir.

Migren nedir ve nasıl bir hastalıktır?

Migren, nörolojik ve fiziksel bir rahatsızlık olduğu kadar psikolojik bir rahatsızlık da olabilir. Migren nörolojik ve kalıtsal olarak da ortaya çıkmasına karşın çocuğun bulunduğu psikososyal durumun da incelenmesi doğru olabilir. Çünkü migrenin psikolojik olarak ortaya çıkmasındaki en önemli sebeplerden biri olarak çocuğun aşırı strese uğraması gösterilmektedir. Migrene maruz kalan çocuklarda keyifsizlik, isteksizlik, dikkat ve odaklanma sorunlarının psikolojik açıdan ortaya çıkma olasılığı vardır. Bu yüzden tedavi sürecinde nörolojik tedavinin yanında çocuğun bir çocuk psikiyatristine görünmesi ve rahatsızlığın psikiyatrist tarafından değerlendirilmesi önerilmektedir.

Çocukluk migrenin en önemli süreçlerden biri tedavidir. Nörolojik tedavi sürecinde migreni engellemek ve çocuğu korumak açısından ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Bu ilaçların kullanımı sırasında görülebilecek yan etkiler ise çocukta uyku artışı, ağızda kuruluk ve kabızlıktır. Anne ve baba tedavi sürecinde çocukla yakından ilgilenmeli, çocuğu stres gibi psikolojik etkenlerden uzak tutmalıdır.    

ÇOCUKLARDA YARATICI İFADENİN ÖNEMİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0