Çocuklarda Korku Çeşitleri

Çocuklar, yetişkinlere göre yerli yersiz kaygı ve korku duyguları içine girebilirler. Bazen trafik kazası gibi büyük çapta bir olay karşısında korkarken bazen okul zilinin sesini duyduklarında da korkabilirler. Yetişkinlerin böyle zamanlarda yapması gereken davranış, çocuklarının kaygılarının ve korkularının üzerine gitmesini sağlamasıdır.

Çocuklarda Korku Çeşitleri

Çocuklar nelerden korkabilirler?

Kaygı ve korku yaşayan çocukların bu durumu normaldir. Mücadele içinde olunan bu duygular bazı çocuklarda fazladır ve onların günlük hayatını etkisi altına alabilir. Etrafındakileri anlamlandırmaya başlayan çocukların beyinleri ve kalpleri hızla çalışmaya başlar. Bu sebeple onlara endişe verecek olayları büyük bir tepkiye karşılayabilirler. Mesela evde gördüğü bir böcekten çok fazla korkabilir hatta durumu içselleştirebilir. Görünüşte küçük gibi görünen bu olaylar ebeveynleri telaşa sürükleyebilir. Fakat bu tip endişeler her zaman kaygı bozukluğu sıkıntısını doğurmaz. Endişe edilmesine gerek yoktur.

Çocuğun yaşadığı endişenin kaygı bozukluğu olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Çocuğun yaşadığı endişenin, kaygı bozukluğu olup olmadığını bilmek, ancak onun korkularını anlamaktan geçer. Her yaş aralığında korkular farklılaşır. Okul öncesi eğitim yaşındaki çocuk karanlıktan korkarken, okul çağındaki çocuk ölümden korkabilir. Bu yüzden gelişim çağına göre çocukların korkuları bilmek, çocuğun korkuları hakkında bilgi verebilir.

Mesela yürüme çağındaki çocuklar en fazla yüksek sesten, ebeveynlerinden ayrılmaktan, tanımadığı insanlardan ve ani hareketlerden korkabilirler. Okul öncesi eğitim çağındaki çocukları canavar, hayalet gibi gerçekliği olmayan varlıklar, karanlık ve gece sesleri, kostümlü insanlar endişeye sürükleyebilir. Artık okul çağına geldiklerindeyse korkular daha gerçekçi olaylar ve varlıklar üzerinde şekillenmeye başlar. Doğal afetler, yılan, arı, örümcek gibi hayvanlar, korku içerikli medya görüntüleri, doktorlar, başarısızlık gibi durumlar çocukların korkmasına sebep olabilir.

Çocukların korkusu ileriki yaşlara kadar sürebilir. Bu, sorun yapılacak bir durum değildir. Ebeveyn, çocuğunun korkuyu yenmek için zamana ihtiyacı olduğunu bilmelidir. Çocuk hazır olmadan onu korkularını yenmeye sürüklemek durumu daha da kötüye sürükleyebilir. Bu sebeple öncelikle çocuğun korkusunun kaynağını öğrenmeye çalışmak daha yararlı olacaktır. Çocukla kurulacak iletişim sayesinde öğrenilecek bilgileri hafif görmemek korkuyu kalıcı bir şekilde ortadan kaldırmak adına tavsiye edilir. Ebeveynler çocuklarının korkularını yenmede uzmandan da destek alabilirler. Bu biraz zaman alabilir ama sabırlı olmakta fayda vardır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0