Çocuklarda Köpek Korkusu

İlk olarak bilmeliyiz ki köpek için ondan kaçan her şey onun için potansiyel av olma özelliği taşır. Ayrıca yaygın olarak bilinen koku salgılama durumu da doğrudur. Yani eğer köpeklerden korkuyorsak, köpekler bunu o anda salgıladığımız kokudan kolayca anlayabilirler.

Çocuklarda Köpek Korkusu

Çocuklar neden köpeklerden korkabilirler?

Bir köpek için boyutu küçük olan bir av çok daha çekici olur çünkü küçük olan avın örneğin; kedi, böcek vb. gibi,  kendini savunma şansı daha azdır. Bu anlamda da kendisinden korkarak kaçan bir kedi veya ağlayıp uzaklaşan bir çocuk köpek için ideal bir av anlamına gelir. İlk olarak çocuğumuza kesinlikle bir köpeğin yanında bağırmamayı ve ondan kaçmamayı öğretmeliyiz. Ona sessiz olmasını, kıpırdamadan yerinde durmasını ve çok yüksek sesle olmadan bizden yardım istemesini öğretmeliyiz. Bununla birlikte bu durumun tam tersi de mümkün olabilir. Çünkü köpekleri seven bir çocuk da onu görür görmez ona doğru koşmak ve dokunmak isteyecektir. Fakat maalesef böyle zamanlarda ailelerin uyarıları çoğu zaman işe yaramaz ve kötü sonuçlar yaşanabilir. Bu durum, çocuklarda köpek fobisini önlemek için kesinlikle yapılması gereken bir durumdur.

Çocuğunuzun köpek fobisini nasıl yenebilirsiniz?

Köpek fobisi genellikle çocuklara genetik olarak geçer. Köpeklerden korkan ailelerin bu korkuyu kesinlikle çocuklarına da yaşatmaya hakkı yoktur. Köpeklerden korkan bir çocuğun doğayla ilişkisi zayıf olur bu da onun karakterini etkileyen çok önemli bir unsur olacaktır. Bu bakımdan ilk olarak köpek fobisi olan yetişkinler çocuklarına bu konuda yardımcı olacak kişilerdir. İlk olarak kendilerinde bu sorunu çözmenin yolunu araştırmaları gerekir. Bunun için psikolojik yardım alınabilir. Unutmayalım ki çocuklar için hayvanlarla iletişim oldukça önemlidir. Bilimsel olarak köpeklerle iyi anlaşan çocukların kendi yaşıtlarıyla da iletişimde çok başarılı oldukları kanıtlanmıştır. Köpek korkusu fobi şeklinde değilse bunu yenebilme şansınız vardır. Çocuğunuzu köpeği sevmek konusunda kesinlikle zorlamayın. İçerisinde köpeklerin çoğunlukta olduğu filmler, belgeseller, videolar izletin. Özellikle hayvanların kişiselleştirilip konuştuğu filmleri tercih edebilirsiniz. Çocuğumuza kesinlikle bir köpeğin önünden koşarak geçmemesini öğretmeliyiz. Ona yakınlaşırken oldukça sakin ve sessiz yaklaşması gerektiği konusunda uyarmalıyız. İlk başta küçük boydaki köpeklere birlikte yakınlaşarak sakin davrandığı halde bir zarar görmeyeceğini gösterebilirsiniz.

Çocukta bu gibi öğretilere hayvan davranışları inceleyen zooloji alt bilim dalında caydırma yoluyla öğreti denir. Böylece çocuğunuz için başlarda tehlikeli olan X uyaranı (burada köpek) bu durum yaşandıkça zararsız bir uyaran haline gelecektir. Bu gibi durumlar da unutulmaması gereken şey, bu dönemde çocuğunuzu yavru köpeklerden uzak tutmanız gerektiğidir. Yavru köpekler oyun oynamayı çok sevdikleri için çocuğunuzun üzerine atlama olasılıkları çocuğunuzu korkutabilir. Bunun dışında çocuğunuzun genel olarak huyunu bildiğiniz ve sakin köpeklerle yakınlaşmasına müsaade etmelisiniz.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0