Çocuklarda Konuşma Eğitimi

İki yaşını tamamlayan ortalama bir çocuk, yaklaşık olarak iki yüz kelime bilmektedir. Fakat bazı çocukların kelime dağarcığı daha az olabilir. Takip edeceğiniz doğru yöntemlerle çocuğunuzun konuşma yetisini geliştirmesine yardımcı olabilirsiniz.

Çocuklarda Konuşma Eğitimi

Çocukların konuşma eğitimi nasıl yapılmalıdır?

İki yaşını tamamlamış bir çocuk ortalama iki yüz kelimelik bir dağarcığa sahiptir. Bu yaştaki çocuklar aileleriyle konuşarak iletişim kurabilecek düzeye ulaşmaya başlamıştır. Fakat iki yaşını tamamlayan her çocuğun kelime haznesi ve bildikleri kelimeleri kullanma becerisi aynı değildir. Kimisi öğrendiği kelimelerle süslü cümleler kurabilirken kimisi yeni öğrendiği sözcüklerle daha basit cümleler kurar.

Çocuğunuzun gelişmekte olan konuşma yetisini ilerletmek için onunla sürekli konuşmak, en başta olduğu gibi en etkili yöntem olabilir. Bununla beraber takip edeceğiniz farklı yöntemler, çocuğunun konuşma yeteneğinin gelişmesini destekleyebilir.

Çocuğunuzun kurduğu cümlelere eklemelerde bulunun. Örneğin o, ‘Uzun ağaç’ dediğinde ‘Bu uzun ve yüksek bir ağaç. Baksana, dalları bulutlara kadar uzanıyor.’ gibi eklemelerde bulunabilirsiniz. Çocuğunuz bunları fark ederek zamanla daha uzun cümleler kurmaya başlayacaktır. Kısa ifadeler kullanmaktan kaçının. ‘Şuraya bak!’ deyip bırakmak yerine ‘Şuradaki ağacın dallarında koşan bir sincap gördüm. Sanırım bir kediden kaçıyor.’ diyerek durumu açık bir hâlde ifade edin. Kurduğunuz cümleleri sıfatlarla pekiştirin. Böylece çocuğunuz ileride daha rahat tanımlamalar yapabilir.

İlk yılında çocuğunuzun daha rahat anlaması için kurduğunuz basit cümleleri bir kenara bırakarak daha karmaşık anlatımlar yapmaya başlayabilirsiniz. Cümlelerinizi farklı zaman ekleri ve iki-üç yönlü ifadelerle zorlaştırmaya çalışın. Ama çocuğunuzun bunları net olarak duyabileceği bir şekilde konuşmaya özen gösterin. Sizi anlamadığında cümlelerinizi tekrar edin.

Konuşma eğitimi yaparken neye dikkat edilmeli?

Çocuğunuzla sürekli sohbet etmeye çalışın. Geçmişte yaşadığınız bir olayı tekrar hatırlatabilir ya da gün içerisinde neler yapmayı planladığınızdan bahsedebilirsiniz. Çocuğunuz cümle kurmada sorun yaşasa bile, onun kurduğunuz cümlelere eklemeler yapmasına müsaade edin. Çocuğunuza sürekli sorular sorarak onu konuşmaya teşvik edebilirsiniz. Fakat sorduğunuz soruların evet ya da hayır dışında cevaplar gerektirmesine dikkat edin.

Okuduğunuz kitaplarla çocuğunuza kelime oyunları yaratabilirsiniz. Kitapta bulunan resimlerdeki nesneleri göstererek, ‘Bu nedir’ ya da ‘Bu ne yapıyor’ gibi sorular sorabilirsiniz. Cevap vermekte zorlandığı durumlarda onu zorlamak yerine ona yardımcı olmaya çalışın. Gösterdiğiniz nesnenin ne yaptığını detaylandırarak ona açıklayın.

Bu dönemde harfleri tanıtmaya başlayabilirsiniz. Böylece okuma yazma öğrenmeye başladığında harfleri tanımakta daha az zorluk çekecektir. Alfabeyi sıralayan şarkılar söylemek işinize yarayabilir. Fakat çocuğunuza gramer konusunda baskı yapmayın. Çocuğunuz cümle kurarken sizin cümlelerinizi örnek alacaktır. Gramer bilgisini doğru öğrenmesini sağlamak için onunla konuşurken gramer açısından düzgün cümleler kurmaya gayret edin.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0