Çocuklarda Konuşma Bozukluğu

Dil ve konuşma gecikmesi herhangi bir nedene bağlı olmaksızın ortaya çıkabilir. Çocuklarda gelişim bozukluğundan kaynaklı konuşma gecikmesininse tedavisi mümkündür.

Çocuklarda Konuşma Bozukluğu

Çocuklarda konuşma bozukluğu neden görülür?

Çocuk ilk doğduğu günden itibaren, birbirini sürekli etkileyen psikolojik ve sosyal etkilerin bütünü olan bir gelişim süreci etkisindedir. Bazı çocuklar konuşmaya çok geç başlayabilirler. Çocuklarda geç konuşma aslında o kadar korkulacak bir olay değildir. Bazı çocuklarda gelişim bozukluğu varsa sıkıntılı durumlar yaşanabilir ancak konuşma gecikmesi tedavi edilir bir durum olarak kabul edilir. Ayrıca dili kullanmayı sağlayan kaslar ve onlara bağlı sinirlerde oluşan aksaklıklar konuşma sorununu beraberinde getirir. Beyin ve dil arasındaki bağlantı sorunları konuşmada sorun yaratır. Genelde bütün çocukların konuşması ve dil gelişiminin olması için yapısal olarak sinir sisteminin, sinir sistemiyle kas arası yolların, ağız, damak, dudak, diş yapısının doğuştan normal olması gerekmektedir. Bunlardaki herhangi bir doğumsal sıkıntı, eksiklik veya sonradan oluşabilecek bozukluk, çocuğun konuşmasını negatif yönde etkileyecektir. Bir yaşını geçtiği hâlde konuşmaya isteksiz olan ve iki yaşına geldiğinde hâlâ konuşamayan çocuklarda konuşma gecikmesi ihtimali düşünülür. İhtimal denilmesinin sebebi bazı çocukların, konuşma becerisinin geç de olsa başlayabildiğidir. Ancak, bazı çocuklarda geciken konuşma, bazı hastalıkların sebebi olabilir. İlk olarak çocukta zihinsel bir problem olup olmadığı ve işitme duyusu kontrol edilmelidir. Bunun gibi pek çok sebep konuşma gecikmesine sebep olabilir. ‘Falanca da geç konuşmuştu, zamanla nasıl olsa konuşmaya başlar’ yaklaşımı, aslında tehlikeli bir bakış açısıdır. Çeşitli araştırmalara göre, iki yaşında konuşma geriliği olan çocuklar üç-dört yaşına geldiklerinde hâlâ yaşıtlarının başarısını yakalayamamış olabilirler. Erken müdahale sayesinde çocuğunuzun gelişimsel bozukluğunu değiştirmek mümkündür. Konuşma gecikmesi olan çocuklara profesyonel yaklaşmak gerekir. Çünkü konuşmanın gecikmesi kalıcı bir şekle dönüşebilir. Çocuk üç yaşına geldiği hâlde konuşmada sorun yaşıyorsa fakat konuşma isteğine sahipse, anne ve baba çocuğun yanlış konuşmalarını dikkate almamalıdır. Asla çocuğun telaffuzuna gülmemeli ve sakin bir şekilde doğrusunu söylemelidirler. Çocuğun konuşmada sorun yarattığı asla çocuğun yanında söylenmemelidir. Bu sorun geçicidir psikolojik baskıyla kalıcı olabilir.

Konuşma güçlüğü çeken çocuklarda agresiflik normaldir. Bu durum baskıyla sindirilmemelidir. Çocuk asla başka çocuklarla kıyaslanmamalıdır ve konuşmak istemiyorsa üzerine gidilmemelidir. Çocuğun konuştuğu zaman söyledikleri iyi dinlenerek anlamaya çalışılmalıdır. ‘Anlamadım’ diyerek baskı altına alınmamalıdır. Çocuğa yaratıcılığı geliştiren resim, müzik gibi bazı aktiviteler yaptırılmalıdır. Böylece psikolojik olarak rahatlatılmalıdır. Çocuğa olan sevgi sürekli verilmelidir. Okul çağında konuşma sıkıntısı çeken çocukların öğretmenleriyle iş birliği yapılmalıdır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0