Çocuklarda Konuşma İşlevinin Gelişmesi

by Bebek Melekleri

Çocukların kelime hazneleri 21 aylık oldukları döneme kadar pek fazla gelişmez. Bunun yerine kendini daha çok bir iki kelime ya da jest ve mimiklerle ifade ederler. 1.5 yaş civarında geçirilen zihinsel atılım sürecinde ise birkaç kelime öğrenebilir. Anne-babanın bu konuda eğitici bir rol üstlenmesi önemlidir. Çocuklarda konuşma işlevi zamanla gelişmektedir.

Çocuklarda konuşma işlevi nasıl gelişmektedir?

Bebeğin sözlü iletişimini geliştirmesi ve kelimeleri öğrenmesi zaman alabilir. 26 haftalık olduğu süreden itibaren bebek kendini çeşitli şekillerde ifade etmeye çalışabilir. Fakat bu dönemde ortaya çıkan kelimeler herhangi bir anlam ifade etmez ve bebek kendini daha çok duygularla ifade etmeye çalışır. Örneğin, anneden ayrıldığında ağlamaya başlayabilir. Söylediği kelimelerse anlamsız tek heceli “agu” benzeri seslerden oluşabilir. Bunun dışında zihinsel sıçrama dönemine ulaşana kadar bebek genelde 1 ya da 2 kelimeyi yarım bir şekilde söyleyebilir. Örneğin, “su” kelimesini “cu” ya da “bu” olarak farklı şekillerde telaffuz edebilir. Ayrıca bu döneme kadar çıkardığı sesler daha çok taklit yeteneğine dayanır. Özellikle 59. haftaya kadar çocuk hayvanların ve anne-babasının seslerini taklit edip benzer sesler çıkarmaya çalışabilir.

59-64 haftalık olduğu süreçte çocuğun algısı gelişim gösterir. Özellikle bu dönem duyduğu kelimeleri daha iyi bir şekilde kavrayabilir. Çocuğun gelişmekte olan zihinsel yapısı içerisinde anne ve baba öğretici bir rol oynayabilir. Araştırmalar bu dönemde bebeklerin kelime haznesinin altı kelimeye kadar çıkabileceği söylemektedir. Fakat bu durum her bebekte geçerli olmayabilir. O yüzden de anne-babalar kelime öğretmek için çocuklarını zorlamamalıdırlar. Bebeklerin kelime haznesinin geliştiği ve sözlü iletişiminin arttığı dönem 21 aydan sonrasıdır. Anne-babalar bu dönemden sonra çocuğun konuşmasını geliştirmek için çabalayabilirler. Öncesinde ise sadece bir iki kelime öğrenmeleri yeterlidir.

Bu süreçte anne-babanın çocuğuna vereceği eğitim, ses egzersizleri şeklinde olabilir. Örneğin, çocuk “b” harfini telaffuz etmekte kolaylık yaşıyorsa, çocuğa “b” ile başlayan sözcükler söyletilebilir. Bu dönemde çocuğun anne-babaya yaşatacağı güzel olaylardan biri de “anne” veya “baba” diyebilecek olmasıdır. Böyle durumlarda anne ve babalar oldukça mutlu olabilirler. Bebekler için kendi ismini söylemek ya da anne-baba diyebilmek bir motivasyon kaynağı olabilir.

ÇOCUKLARIN BAŞKALARINI TAKLİT ETME EĞİLİMİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

cocuklarda-konsuma

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin