ÇOCUKLARDA KOKU HASSASİYETİ

Çocuklarda koku hassasiyeti bazılarında kokulara karşı görülebilir. Çocuklardaki duyusal hassasiyetler, dönem dönem artabilir ya da azalabilir. Tedavi için doğru teşhisin konulması önemli olabilir.

ÇOCUKLARDA KOKU HASSASİYETİ

Çocuklarda Koku hassasiyeti nedir ve nasıl oluşur?

Bazı çocuklarda duyusal hassasiyetlere rastlanabilir. Kimi çocuk dokunduğu şeylere karşı hassasiyet gösterirken kimisi de kokulara karşı duyarlıdır. Hassasiyetlerin bir kısmı obsesyon kaynaklı olabilirken bazılarının nedeni ise fiziksel sorunlardır. Gelişim dönemlerinde çocukların duyusal hassasiyeti zaman zaman artabilir. Çocuğunuzun hassasiyetlerine kesin çözüm bulabilmeniz için koku hassasiyetinin türünü ve kaynağını bulmanız gerekir.

Koku hassasiyeti, insanların kokulara karşı fazla duyarlı olmasıdır. Çocukların yaşları bizden daha küçük olduğu için kokulara karşı yetişkinlerden daha duyarlı olabilirler. Bunun yanında koku hassasiyeti olan bir çocuk, farklı kokular aldığında aşırı tepkiler gösterebilirler ya da çok az bir koku olsa bile bundan rahatsız olabilirler. Çocuğunuzdaki koku hassasiyetinin sebebi obsesif bozukluktan kaynaklanabilir. Böyle bir durumda çocuğunuzda başka takıntılar da gözlemlenebilir. Çocuğunuzda farklı hassasiyet ve takıntıların olması, koku hassasiyetinin obsesyon kaynaklı olduğuna işaret edebilir. Bu durumda bir uzmandan yardım almanız faydalı olabilir. Obsesif bozukluklardan kaynaklı takıntılardan kurtulmak yaş ilerledikçe daha da zorlaşabilir.

Çocukların bazılarında, burundaki koku almaya yarayan bölgeler ve sinirler diğer insanlara göre daha hassas olabilir. Fiziksel bir durumdan kaynaklanan hassasiyetlerde bir uzman yardımına başvurmak gerekebilir. Doktor, çocuğun durumunu inceledikten sonra ona en uygun tedavi yöntemini seçebilir.

Bazı çocuklar, belli dönemlerde duyusal olarak daha hassas olabilirler. Daha önceden koku hassasiyeti olmayan bir çocuk sonradan hassasiyet belirtileri gösterebilir. Bunun nedeni dönemsel duyu artışları olabilir. Kimi çocuk dokunduğu şeylere hassasiyet gösterirken bazıları da kokulara karşı duyarlıdır. Çocuğunuzun hareketlerini gözlemleyerek dönemsel farklılıkları görebilirsiniz. Çocuklar bazı şeyleri deneyimleyerek öğrenir ve hafızalarına kaydederler. Bizim bildiğimiz çoğu şey de çocukluğumuzdan bugüne edindiğimiz deneyimlerden oluşur. Çocuklar da çoğu şeye yabancıdır ve keşfetmeyi severler. Mekânlar, sesler, görüntüler onlara bize görünenden daha ilginç gelir çünkü bunları daha önce deneyimlememişlerdir. Bazı çocukların merakı gördükleri şeylere odaklıyken, bazıları sesleri algılamayı severler. Bazı çocuklar ise farklı kokuları merak ederler. Sabunlar, parfümler, farklı yiyecekler kokularından dolayı çocukların ilgisini çekebilir. Bu durum da çocukların kokulara karşı daha hassas olmasına neden olabilir.

Tekrar Eden Hareketlerin Oluşma Nedenleri ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
1
love
1
funny
0
angry
0
sad
0
wow
1