Çocuğun Zihinsel Gelişiminde Kibarlık ve Sevecenlik

by Bebek Melekleri

Çocukların zihinsel atılım süreçlerinde her zaman öfke patlamaları, ağlama nöbetleri yoktur. Çocuklarda kibarlık ve sevecenlik gibi olumlu duygular da bu dönemde görülebilir.

Çocuklarda kibarlık ve sevecenlik duyguları nasıl gelişmektedir?

Gülümsemek insanların en güzel tepkilerindendir. Sevecen ve kibar bir tutum izlemek çoğu zaman insanlar arasındaki ikili ilişkileri olumlu yönde etkiler. İlk bebeklik döneminde çocuklar, “ce eee” gibi basit şakalara çok gülebilir ve eğlenebilirler. Fakat yaşları ilerledikçe mizah anlayışları da gelişim gösterir. Çocuk, bir süre sonra güldüğü şeylere gülmeyebilir. Bunun yerine yeni şeyler keşfeder, bunlarla eğlenir ve yeni şakalar arar.

Çocuk 64. haftalıkken geçirdiği zihinsel sıçrama, onun sevecen tavrına ve kibarlığına da etki edebilir. Özellikle bu zihinsel ilerleme döneminde ruhsal olarak duygularını uç seviyelerde yaşadığı için sevecenliğinin de artması muhtemeldir. Bu dönemde çocuk anne-babasından yoğun ilgi istediği için onlara türlü sevimlilikler yapabilir. Sevecen olduklarında ısrarcı bir tutumun tam tersi olarak kibar bir tutum sergileyebilirler. Örneğin, çocuk bu dönemde “lütfen” kelimesinin anlamını öğrenmişse isteklerini bu kelimeyi kullanarak gerçekleştirmeye çalışabilir.

Bu dönemde ön plana çıkan ve dikkat edilmesi gereken nokta çocuğun mizacının değişmesinin yanında bilincinin gelişmesidir. Bilincinin gelişmesiyle de kendi bağımsız isteklerini oluşturabilirler ya da anne-babanın isteklerine karşı koyabilirler. İşte bunun için de geliştirdikleri sevecen ve kibar tavrı kullanabilirler. Çocuklar kendi isteklerini yerine getirtmek için her zaman aksi, huysuz veya öfkeli bir hâl içine girmezler. Bunların dışında isteklerini yerine getirtmek amacıyla oldukça sevimli ve kibar bir hâle bürünebilirler. Kendi isteklerini kabul ettirmek için anne veya babaya aşırı sevgi gösterebilirler. Bu durum çoğu zaman anne-babalar için ikna edici olabilir. Anne veya babanın çocuğun isteklerine karşı objektif olması faydalı olacaktır.

Bu dönemde çocukta gelişen durumlardan biri de mizah anlayışı ile beraber şaka yapma davranışıdır. Çocuk 1.5 yaş civarında anne ve babasına çeşitli şakalar yapmaya çalışabilir. Bu nokta da uzmanlar anne ve babaların çocuğun bu şakalarını desteklemesini tavsiye etmektedir. Çünkü şaka anlayışının gelişmesi, çocuğun yaratıcılığını ortaya koyması için önemli bir adımdır. Fakat eğer çocuk şakalarında kendine ya da çevresine zarar verebilecek bir noktaya geliyorsa anne ve baba tarafından uyarılmalıdır. 

ÇOCUĞUN ZİHİNSEL GELİŞİMİNDE SALDIRGANLIK EĞİLİMİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

cocuklarda-kibarlik

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin