Çocuklarda Kazalar ve İlk Yardım

by Bebek Melekleri

Çocuklarda kazalar ve ilk yardım konusunda her ebevyn bilgi sahibi olmalıdır. Ebeveynler, her yaşta bebek ve çocuk kazalarıyla karşılaşabilirler. Önemli olan karşılaşılan durumlarda nasıl davranılması gerektiğini bilmektir. Bunun için anne baba ve diğer aile bireylerinin ilk yardım kursu alması önemlidir.

Kazalar, bebeklik ve çocukluk dönemlerinde farklı şekillerde ve mekânlarda gerçekleşebilir. Bebeklik döneminde çoğunlukla ev içi kazalar görülürken, çocukluk döneminde kreş, okul, park gibi dış mekânlarda kazalar yaşanabilir. Bir yaş altında yanma, düşme, zehirlenme, boğulma gibi kazalara rastlanırken, bir yaş üstü çocuklarda bu riskler çeşitlenebilir.

Çocuklarda kazalar ve ilk yardım konusunda yapılacaklar

Sıfır yaş gurubunda ani bebek ölümlerini engellemek için bebeklerin sırt üstü yatırılması ve bebeğin takibi uzmanlar tarafından önerilmektedir. Bebeğin yatağında yastık, battaniye, oyuncak, ip, kurdele gibi nesnelerin bulundurulmaması, oda sıcaklığının doktorun mevsime göre önerdiği derecede tutulması önem arz etmektedir. Anne ve babaların bebekleri ile aynı yatakta yatmaları ezilme ve boğulma gibi durumların oluşmasına neden olabilir. Bebekler taşıma sırasında doğru pozisyonlarda tutulmalı baş ve boyun bölgeleri korunmalıdır. Bebekler emeklemeye başladıkları dönemden itibaren bazı koruma tedbirlerinin alınması olası kazaların önüne geçecektir. Bebek yataklarının uygun yükseklikte olması, oyuncakların yaşlarına göre seçilmesi, evde sivri köşeli olan tüm eşyalara koruyucuların takılması, prizlerin koruma altına alınması gerekmektedir.

Mutfak, banyo ya da dolap içlerinde bulundurulan temizlik maddelerinin yüksek yerlere kaldırılması önemlidir. Bahçeli ve havuzlu evlerde de gerekli güvenlik önlemleri alınmalıdır. Pencere ve kapılarda emniyet kilitleri kullanılmalı, merdiven başı ve sonuna güvenlik kapıları takılmalıdır. Islak zemin ve parkelerde kayma önleyiciler kullanılmalı, kayan halı ve kilimler sabitlenerek olası kazalar önlenmelidir. Bebekler ve çocuklar mutfakta, banyoda, balkonda, bahçelerde, oyun alanlarında, ziyaret amaçlı gidilen ev ve mekânlarda kesinlikle yalnız bırakılmamalı sürekli annelerin gözetimi altında olmalıdır. Birden fazla çocuk aynı odada uzun süre ve gözetimsiz bırakılmamalıdır. Dolap ve çekmeceler güvenlik kilitleriyle güvenlik altına alınmalıdır. Bebekler banyo yaptırılırken özel bebek küvetlerinde yıkanmalıdır. Katı gıdaya geçen bebekler mama sandalyesi kullanılarak beslenmelidir. Böylelikle bebeğin başka cisim ve yiyeceklere uzanması engellenerek boğulma tehlikesi yaşanmasının önüne geçilir. Ayrıca ev içerisinde delici, kesici aletler ve küçük nesneler bulundurulmamalı ya da çocukların erişemeyecekleri yerlerde saklanmalıdır.

Evlerde yaralanmalara karşı içeriğinde antiseptik sıvı, yara bandı, steril sargı bezi, flaster, termometre gibi ilk yardım setlerinin bulundurulması gerekir. Bebeklerde burun tıkanıklığına karşı burun aspiratörü kullanılması rahatlık sağlayacaktır. Çocuklara yataklarda ve yüksek yerlerde zıplamaması, merdivenlerde koşmaması, asansörlerde dikkat etmesi, cam bardak gibi eşyalar ile koşmaması gerektiği öğretilmelidir.

Ebeveynler, her yaşta, bebek ve çocuk kazalarıyla karşılaşabilirler. Önemli olan karşılaşılan durumlarda nasıl davranılması gerektiğini bilmektir. Bunun için anne baba ve diğer aile bireylerinin ilk yardım kursu alması önemlidir.

Kardeşlerde oyuncak emniyeti ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler