Kaprislerle Başa Çıkma Yöntemleri

by Bebek Melekleri

Çocuklarda kapris yaygın görünen davranışlar arasındadır. Çocuğunuzun böyle davranışlar sergilediği dönemlerde doğru yollar izlemek, onun kişisel gelişimi açısından önemlidir. Çocuğunuzun bu tarz davranışlarına yardımcı olabilecek yöntemler için makalemize göz atabilirsiniz.

Çocuklarda kapris davranışları neden görülür?

Küçük çocuklar, sergiledikleri davranışları analiz edebilecek kabiliyette değildirler. Eylemlerinin uygulanabilir olup olmadığını düşünmez, kendi istekleri doğrultusunda davranırlar. Bu durumsa çocuklarda kaprisli davranışların ortaya çıkmasına sebep olur.

İstediklerini elde edemeyen çocuklar öfkelenip, amaçlarına ulaşmak için ağlama krizleri gibi davranışlar sergileyebilirler. Bu durumda çocuğunuzu bu davranışlardan nasıl uzaklaştırabileceğiniz konusunda zorluk çekebilirsiniz.

Çocukların kaprisli davrandığı durumlarda isteklerini reddetmek doğru davranışlardan biri olabilir. Çocuklar, elde etmek istedikleri şeye ilgililerini kaybettiğinde genellikle kapris yaptıkları meseleyi de unutabilirler. Fakat çocukların kaprisleriyle başa çıkarken doğru yaklaşımlar sergilemek önemlidir. Çünkü bu süreçte çocuğunuza sergileyeceğiniz davranışlar onun kişisel gelişimini etkileyebilir.

Çocuğunuza, kaprisli anlarında doğru yaklaşımlarda bulunmak için ilk önce isteklerini ölçerek işe başlayabilirsiniz. Çocukların her kaprisleri ve istekleri zararlı değildir. Ufak istekleri için onunla tartışıp egosunu zedelememeye dikkat edin. Arada makul isteklerini sizin için tuhaf gelse de yerine getirebilirsiniz. Böyle yaparak hem çocuğunuza kendi hayatında az da olsa kontrol sahibi olduğunu gösterebilir hem de kendinizi gereksiz tartışmalardan kurtarabilirsiniz.

Çocuğunuz, yerine getirilmesi olanaksız isteklerde bulunduğunda, isteğini geri çevirmekte tereddüt etmeyin. Ama bunu yaparken neden istediği şeyi yapmayacağınızı düzgün bir dille anlatın. Çocuğunuzun isteğini bir açıklamada bulunmadan geri çevirmek, onun bu isteğinde ısrarcı olmasına neden olabilir. Ancak isteğini neden yerine getirmeyeceğinizi düzgün bir dille açıklamanız davranışlarına nerede ve ne zaman sınır çizeceğini de öğrenmesine yardımcı olabilir.

Çocuğunuzun isteğini reddettiğinizde şiddetli bir öfke kriziyle karşılaşabilirsiniz. Çocuğunuzu bu davranışından bir an önce uzaklaştırmak için onun dikkatini dağıtacak alternatifler bulabilirsiniz. Mesela yağmurlu bir havada parka gitmek istediğinde, ‘Şu anda yağmur yağdığı için parka gidemeyiz ama balkondan yağmuru izleyebiliriz’ gibi bir alternatif sunabilirsiniz.

Sunduğunuz alternatiflere rağmen çocuğunuzun dikkatini dağıtmakta başarılı olamadıysanız, isteğini yerine getirmemekte ısrarcı olun. Bu gibi durumlarda istikrarlı davranmanız, çocuğunuzun isteklerinin sınırlarını belirlemesini kolaylaştırabilir. İstikrarınızı kaybettiğinizde, size öfke krizleriyle istediklerini yaptırabileceğini düşünebilir. Bu da başa çıkmanız gereken daha fazla tartışmaya neden olabilir.

Çocuğunuzun Israrcı İstekleriyle Baş Etmenizi Kolaylaştırabilecek Yöntemler ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin