Çocuklarda Kâbus Görme Sorunu

Çocuklar rüya ve gerçeği ayırt etmekte yetişkinler kadar başarılı olamadıkları için kâbuslar onları daha fazla etkiler. Çocuğunuzun gördüğü kâbuslarla başa çıkmasına yardımcı olabilirsiniz.

Çocuklarda Kâbus Görme Sorunu

Çocuklar rüyayla gerçeği ayırt edebilir mi?

Yetişkinler gece uykuda gördükleri rüya ve kâbusun gerçek hayatla ilgisi olmadığını bilirler. Fakat küçük çocuklar henüz gerçek dünyayı bile yeni yeni anlamlandırdıklarından uykuda gördükleri şeyin gerçek olup olmadığını anlamakta güçlük çekebilirler. Kâbuslarsa korkutucudur. Sık sık kâbus görmeye başlayan bir çocuk bir süre sonra uykuya dalmaktan korkabilir.

Çocukların hayal gücü gelişip, hayat tecrübeleri arttıkça gördükleri rüyalar da netleşmeye başlar. Daha önceleri gördükleri silik kötü anlar artık daha odaklanmış ve gerçekçidir. Kâbuslardaki olay örgüsü giderek karmaşık bir hâl almaya başlar. Gerçek ve rüya arasındaki farkı anlamakta bizden daha deneyimsiz olduklarından, kâbus sırasında hissettikleri korkuyu atlatmaları da yetişkinlerden daha uzun sürer. Son zamanlarda stres altında hisseden çocuklarda, kâbus görme sıklığı artabilir. Sık sık kâbus görmeye başlayan çocuklar, uyumaktan endişe duymaya başlayabilir ve uyku saatleri geldiğinde huysuzlanabilirler.

Ebeveyn olarak çocuğunuzun kâbus görmesini tamamen ortadan kaldırmanız mümkün değildir. Fakat kâbus görme sıklığını azaltmakta ve çocuğunuzun kâbus kavramını anlamasında ona yardımcı olabilirsiniz. Çocuğunuzun yaşadığı şeyi anlamlandırması ve kâbusla gerçek arasında farkı kavraması, uyandığında yaşadığı endişeleri azaltabilir.

Çocuğunuzun gördüğü kabuslarla nasıl başa çıkabiliriz?

Kâbusların en büyük nedenlerinden biri stres olduğundan en başta çocuğunuzun yaşadığı stresin kaynağını bularak işe başlayabilirsiniz. Son zamanlarda çocuğunuzun alışkanlıklarında ve düzeninde bir değişiklik yaptıysanız, çocuğunuz bu değişiklikler nedeniyle baskı altında hissediyor olabilir. Çocuklar için yeni besinlere, yeni odaya geçiş, ev değişikliği gibi durumlar en büyük stres kaynaklarıdır. Strese neden olan şeyleri bulup azaltmak, kâbusların daha az görülmesini sağlayabilir.

Çocuğunuz uyku saati geldiğinde, uyumakta zorlanıyorsa ona baskı yapmayın. Böyle yaparak çocuğunuzun daha çok strese girmesine sebep olabilirsiniz. Onun yerine uyku öncesinde çocuğunuzu rahatlatın. Uyku öncesi korkutucu hikâyelerden ve televizyondaki korkutucu programlardan uzak tutmaya çalışın. Kâbus sonrasında gördükleri hakkında konuşması için teşvik edin. Kendini ifade edecek kadar geniş kelime dağarcığı yoksa ona yardımcı olabilirsiniz. Endişelerini gidermek için ona güvende olduğunu ve gördüğü şeylerin burada olmadığını söyleyin. Gördüğü şeylerin film izlemek gibi olduğunu, gerçek olmadığını ve oradaki kötü şeylerin ona zarar veremeyeceğini anlatın. Uyurken ışıkların açık kalmasını istiyorsa ona bu konuda müsaade edebilirsiniz. Geceleri, gölgelerinin çocuğunuzu korkutmaması için duvara asılı poster gibi cisimleri ya da oda genelinde asılı duran eşyaları kaldırabilirsiniz.

Sabahları uyandığında güven duygusunu pekiştirmek için kaygıları hakkında konuşmaya devam edebilirsiniz. Çocuğunuzun duyduğu kaygıları göz ardı etmeyin. Böyle yaparak güven duygusunu zedeleyebilirsiniz.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0