Çocuklarda Kaba Söz Kullanımı

Gelişim dönemindeki çocuklar, çoğu zaman çevrelerini taklit ederler. Taklit etme sonucu kötü sözler öğrenebilirler. Bir ebeveyn olarak, bunun kötü bir alışkanlık hâline dönüşmesini önleyebilirsiniz.

Çocuklarda Kaba Söz Kullanımı

Kötü kelime öğrenen bir çocuğun bu alışkanlığını bırakması için ne yapılmalıdır?

Küçük çocuklar, öğrenimlerinin büyük bir kısmını çevrelerini gözlemleyerek yaparlar. Bu dönemlerde taklitler ön plandadır. Çocuklar ilk önce ailelerini gözlemleyip onları taklit ederler. Daha sonra özellikle okula başlayıp sosyal çevre kazanan çocuklar, girdikleri yeni ortamı gözlemleyerek buradaki kişileri taklit edebilirler.

Küçük çocuklar, çevrelerini taklit ederken davranışların doğruluğunu ya da yanlışlığını kavrayamazlar. Toplum içinde hangi davranışların ayıplanacağını bilemezler. Çocukların bunların farkına varabilmesi için ailelerinden destek almaları gerekir. Bir çocuk sosyal çevre kazandıktan sonra anne babaların, çocuklar üzerindeki etkileri az da olsa azalır. Çünkü çocuk dâhil olduğu bu yeni dünya hakkında daha fazla şey öğrenmek ister. Çocukların neyi öğreneceği ise her zaman anne babaların kontrolünde olmayabilir. Ebeveynlerin, çocuğun davranışlarının kötü etkilenmemesi için ona uygun bir çevre sunmaya özen göstermeleri gerekir.

Küçük çocuklar gerek ailelerinden gerekse sosyal çevrelerinden kötü kelimeler öğrenebilirler. Büyükler, bazen çocukların kötü laflar söylemesini komik bularak ona gülebilirler. Çocuk, bu hareketin sevildiğini ve uygun olduğunu düşünerek davranışını sürdürebilir. Ebeveynler, aile içinde bu kelimelerin söylenmesini sorun etmese de, çocuk bu kelimeleri başka ortamlarda da söyleyecektir. Gittiğiniz bir misafirlikte çocuğunuzun kötü kelimeler kullanması sizi utandırabilir ve kötü bir duruma sokabilir. Bu nedenle kötü kelimeler konusunda çocuğu teşvik etmemek önemlidir.

Çocuklar kötü kelimeler kullanıyorsa ebeveynler ne yapmalıdır?

Kötü kelime öğrenmiş bir çocuğun bu alışkanlığını bırakması için ilk önce nereden öğrendiğini bulmak gerekebilir. Çocuğunuz bu kelimeyi akrabalarınızdan ya da arkadaşlarından öğrenmiş olabilir. Bu durumda, gerekli kişilerle konuşup çocuğunuzun yanında kötü kelimeler kullanmamalarını rica edebilirsiniz. Ama en önemlisi anne baba olarak evin içinde kötü kelimeler kullanmamaya dikkat etmelisiniz. Çünkü çocuğunuz herkesten önce sizi örnek alacaktır. Çocuğunuzun kötü kelimeleri bırakması için ona baskı yapmak faydalı bir yol olmayabilir hatta çocuğunuzun bu kelimeyi daha fazla kullanmasına neden olabilir. Onun yerine çocuğunuza bu kelimenin kötü olduğunu ve toplum içerisinde kullanmaması gerektiğini düzgün bir dille anlatmaya çalışabilirsiniz. Çocuğunuz kelimenin uygun olup olmadığını bilmediğinden, ona hangi kelimelerin uygun olup olmadığını açıklamak başka kötü kelimeler öğrenmesinin de önüne geçebilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0