Çocuklarda Kaba Motor Gelişimi

Motor gelişimi insanların hareket edebilme yeteneğidir. Kasların, hareketleri koordineli yapabilmesi için zihnin doğru ve zamanında komut vermesi gerekmektedir.

Çocuklarda Kaba Motor Gelişimi

Çocuklarda kaba motor gelişimi neden önemlidir?

Kaba motor gelişimi, büyük kas gruplarının (yürümek, koşmak, zıplamak gibi hareketler) çalışmasıdır. Bebeklerde ilk olarak kaba motor gelişiminde artış gözlemlenir. Bedensel olarak çocukların önce kaba motor becerileri gelişmekte ve kendini göstermektedir. Örneğin bir çocuk önce yürümeyi öğrenir, daha sonra kalem veya makas kullanabilir olgunluğa erişir. Kaba motor becerileri, pratik tekrarlama yoluyla gelişir ve bu nedenle çocuk dönme, oturma, yürüme gibi hareketleri tam olarak öğrenebilmek için haftalarca tekrarlar. Kaba motor becerilerinin kazanılması, yaptığı davranışları kontrol etmek için de önemlidir. Bir yaşından sonra yürümesi daha düzgün bir hâl alır, daha dengeli adımlar atmaya başlar. Çocukların, kaba motor becerilerinin gelişimi için onlarla kaliteli vakit geçirmeniz oldukça önemlidir. Çocukların ev içerisinde yürürken, koşarken kendilerine zarar vermelerini önlemek için çocuğa zarar verecek eşyaların yerlerinin bir süreliğine değişmesi ya da sabitlenmesi gerekmektedir. Çünkü çocuklar adım atmaya başladığı andan itibaren daha çok etrafı keşfetmek isteyecektir. Bazı aileler çocuklarının başlarına bir şey gelmesinden endişe ettikleri için “yapma, otur, yavaş” gibi uyarılarla çocuğu durdurmaya çalışmaktadır. Hâlbuki kaba motor becerileri, gerek oyun oynayarak, gerekse etkinlik yaparak ve çabalayarak gelişim göstermektedir.

Kaba motor becerisinin gelişmesi için ne yapmalıyız?

Çocuğunuza bazı etkinlikler düzenleyerek kaba motor becerilenin gelişmesine yardımcı olabilirsiniz. Örneğin müzik eşliğinde beş-on dakika zıplayabilir, koşabilir ve dans edebilirsiniz. Birlikte rengârenk balonlar şişirip sonrasında bu balonları birbirinize atarak becerilerini güçlendirebilirsiniz. Oyunların aile üyeleriyle birlikte oynanması duygusal paylaşım yapmanıza da imkân sağlar.

 

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0