GELİŞİRKEN DEĞİŞEN ÇOCUKLARDA HUYSUZLUK BELİRTİLERİ

Çocuklar her ay, gelişimsel olarak farklı bir evre yaşarlar. Her evrede yaşadıkları duruma adapte olmakta zorluk çekebilirler. Bazı çocuklar öyle sinirli olur ki avutmak neredeyse imkânsız olabilir. Bu süreç, tamamen yaşadıklarını hazmetme sıkıntısıyla ilgilidir. Çocuklarda huysuzluk belirtileri makalemizde bulunmaktadır.

GELİŞİRKEN DEĞİŞEN ÇOCUKLARDA HUYSUZLUK BELİRTİLERİ

Çocuklarda huysuzluk belirtileri nasıl görülür?

Bebeklerin yaşadıkları bu sıkıntıları anlamak, onlara yardımcı olabilmek için yaş evrelerini bilmek gerekir. Dönem dönem farklı problemler çıkacağından duruma hâkim olmak önemlidir.

Bir bebeğin gelişimsel sıçrama yaşayıp yaşamadığını anlamanın birkaç yolu vardır. Bunlardan biri, çocukların ebeveynlerinden daha fazla ilgi istemesidir. Ebeveyn artık bebeğin kendi kendine yetebildiğini düşündüğünde aslında bunu pek de yapamadığını görebilir. Bebek, anne ve babasının kendisiyle daha çok oyun oynamasını, sürekli onunla yatmalarını isteyebilir. Fiziki olarak yanında olmak da onun için yeterli değildir. Sürekli konuşmak, eğlenmek en çok yapılmasını istediği şeylerden olabilir. Bebek bir önceki sıçrayışta özgürce hareket edebildiğini kanıtlamışsa, ebeveyn bu durumu şaşkınlıkla karşılayabilir ya da bir gerileme olduğunu düşünebilir ama aslında problem oluşturacak bir durum söz konusu değildir.

Çocukların yabancılara karşı olan tutumları, gelişimsel bir sıçrayışta olduğunu gösterebilir. Bazı bebekler sadece annelerinin yanında rahat ederler. Onlar için, anne dışındaki herkes utanması gereken kişidir. Bu tip çocuklar, bir yabancıyla karşılaştığında annesine daha çok sokulmaya başlar. Hatta tanımadığı biri onu sevdiğinde ağladığı bile görülebilir. Kimsenin, kendisini kucağına almasına izin vermeyen çocuk, sadece annesinin kucağında kendini iyi ve rahat hissedebilir. Anne kucağındayken tanımadığı biri ona ilgi gösterdiğinde utangaç bir şekilde karşılık verir ama utandığından hemen başını annesinin omzuna yaslayabilir. Utanma dürtüsünün daha fazla olduğu durumlarda anneye sanki düşmekten korkuyormuş gibi sıkı sıkı sarılabilir.

İştahının kapanması, çocuğun farklı bir evreye geçtiğini gösterebilir. Bu dönemde annenin bebeğini emzirme süresi uzayabilir. Zaman, artık çocukların elinde olur. Biberonla beslenen bebekler de sütü uzun sürede bitirmeye çalışır. Mızmızlaşan bu bebekler, tüm zamanlarını anne memesinde ya da biberon başını kemirmekle geçirmek isteyebilirler. Bunu yapmalarının nedeni huzur bulmaktır. Bu yüzden annenin canının acıdığını düşünmeden memeye asılabilirler. Bazen meme başında uyudukları da görülebilir. Süt emerken tek huzur kaynakları anneleri olduğundan uykuya da orada dalabilirler. Bu sürede annelerine sıkıca tutunmaktan da geri durmazlar.

12 AYLIK BEBEKLERDEKİ GELİŞİM EVRESİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0