Çocuklarda Hırsızlık Davranışının Giderilmesi İçin Yapılabilecekler

Çalma problemini çözebilmenin en büyük adımlarından biri, insanların mülklerine saygı göstermeyi öğretmektir. Doğru bir eğitim ve terapiyle hırsızlığın üstesinden gelinebilir.

Çocuklarda Hırsızlık Davranışının Giderilmesi İçin Yapılabilecekler

Çocuğun hırsızlık yapmasını önlemek için ne yapılmalıdır?

Çocuklarda hırsızlığın önüne geçebilmek için, öncelikle insanların haklarına ve eşyalarına saygı eğitimi verilmelidir. Çocuklar, gelişim döneminde mülkiyet kavramını ve hırsızlığın bir suç olduğunu tam olarak anlamadığında hırsızlık ortaya çıkabilir. Bazı durumlarda hırsızlık dürtü olarak ortaya çıkabilir. Bu durumda ise çocuğa dürtüleriyle baş etmenin yolları öğretilebilir.

Çocuklara gelişim sürecinde kendilerine ait alanlar, eşyalar sağlanması mülk ve aitlik kavramını anlayabilmeleri için önemlidir. Çocuk 7-8 yaşlarındayken ona harçlık vermek önemlidir. Çocuk kendine ait eşyaları korumak isteyecek ve onların başına bir şey geldiğinde üzülecektir. Böylece başkalarının eşyalarına dokunmaması gerektiğini de anlayacaktır.

Mülkiyet eğitimi verirken neye dikkat edilmelidir?

Mülkiyet eğitimi sırasında, anne babaların çocuklarına örnek olmaları gerekir. Ev içerisinde hem çocuklarının hem de birbirlerinin eşyalarını izinsiz kullanmamaları çocukları için iyi bir örnek olacaktır. Çocuğun aile içindeki problemler yüzünden, iç dünyasının çatışmaması için anne babaların ev içindeki tutumlarına da dikkat etmeleri gerekir. Çocuğun ihtiyacı olan yeterli ilgi ve sevgi verilmeli, baskıcı ve cezaya dayalı eğitimlerden kaçınılmalıdır. Çocuğun kendi kararlarını alıp duygularını ifade edebileceği özgür bir ortam oluşturulmalıdır.

Ergenlik çağındaki çocuklara hırsızlık problemini çözmek için terapiler uygulanabilir. Bu yaştaki çocuklara yetişkinlere benzer metotlar uygulanabilir. Çocuğa, durumuna göre bireysel terapiler ya da grup terapileri yapılabilir. Terapilerin amacı çocuğun iç dünyasında yaşadığı çatışmaları ve bu çatışmaların kaynaklarını öğrenmektir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0