Çocukların Yaşayabileceği Göz Yaralanmalarının Ardından Yapılabilecekler

Çocukların yaşayabileceği göz yaralanmaları ciddi sonuçlar doğurabilir. Bu tür yaralanmalara uygun şekilde müdahale ederek çocuğunuzun ileride bir problem yaşamasının önüne geçebilirsiniz.

Çocukların Yaşayabileceği Göz Yaralanmalarının Ardından Yapılabilecekler

Göz yaralanmalarında ne yapmak gerekir?

Çocuklarda yaşanma ihtimali olan göz yaralanmalarının ne olduğu ve bunlara nasıl müdahale edilmesi gerektiği hakkında ebeveynler tarafından bilgi sahibi olunması, bu tür yaralanmalar yaşandığında çocuğunuzun daha ciddi problem yaşamaması için büyük avantaj sağlayacaktır. Gözde yaralanmalar görüldüğü zaman, yaralanan göze basınç uygulamamak, bir doktordan olumlu yönde görüş almadan herhangi bir ilaç uygulamamak, elle veya parmaklarla göze dokunmamak gerektiğini bilmelisiniz. Böyle durumlarda çocuğun ellerini tutarak veya gözünün üzerine bardak gibi bir cisim koyarak çocuğun ellerini gözüne götürmesini ve ovuşturmasını engellemeye çalışmalısınız.

Çocuğunuzun gözüne yabancı bir cisim kaçtığı zaman, gerekirse çocuğun hareket etmemesi için biri tarafından tutulduğu sırada çocuğun gözüne vücut ısısında su akıtarak göze kaçan yabancı cismi çıkarmaya çalışabilirsiniz. Eğer bu yöntem işe yaramazsa, çocuğunuzun üst göz kapağını dışarı doğru ve alt gözkapağının üstüne gelecek şekilde aşağı çekerek birkaç saniye tutmanız da işe yarayabilir. Bu işlem sırasında çocuğunuzun ağlaması, gözyaşlarının cismi dışarı atılmasını kolaylaştıracağından üzülmemenizi gerektirir. Eğer bütün müdahale ve uğraşlarınıza rağmen çocuğunuzun gözündeki yabancı cismi çıkarmayı başaramadıysanız bir sağlık kuruluşuna gitmeniz yararlı olacaktır. Eğer cisim göz içerisine gömülmüş veya gözü çizmişse kendiniz çıkarmak için uğraşmamalısınız.

Göz yaralanmalarına nasıl müdehale edilmeli?

Göze yakıcı bir madde kaçması durumunda bir elinizle çocuğun gözünü açık tutarken diğer elinizle bir şişeden veya bardaktan ılık su, su bulamıyorsanız asitsiz içecekler veya süt gibi suya benzer bir sıvıyı yakıcı madde kaçan gözün içine boşaltarak gözü yıkamalısınız. Eğer yakıcı madde çocuğunuzun yalnızca bir gözüne kaçmışsa, çocuğun kafasını yakıcı maddeden etkilenen gözün olduğu tarafa çevirip diğer tarafı yüksekte tutarak akan suyun yaralanma görülmeyen göze kaçmasını engelleyebilirsiniz. Bu durumlarda damla ve benzeri ürünler kullanmadan çocuğunuzun gözünü ellemesine engel olarak uzmanlardan alacağınız tavsiyeler doğrultusunda uygulamalar yapmanız daha olumlu olacaktır.

Yaralanmanın sivri veya keskin bir cisim sebebiyle oluştuğu durumlarda acil servisi arayarak yardım gelene kadar çocuğunuzu yarı yatar pozisyonda tutmaya çalışın. Eğer cisim hâlâ gözün içinde değilse gözün üstünü gazlı bez gibi bir madde yardımıyla örterek baskı uygulamadan bekleyebilirsiniz. Cisim gözün içinde bulunuyorsa çıkartmaya çalışmamalısınız.

Sert bir cismin göze çarpması şeklinde oluşabilecek yaralanmalar için çocuğunuzu sırt üstü, suratı yukarı bakacak şekilde yatırıp 15 dakika boyunca yaralanan gözü buz torbası ile örtebilirsiniz. Görülebilecek ağrıyı ve şişliği mümkün olduğunca engellemek için bu işlemi saatte bir yapmanız fayda sağlayabilir. Eğer gözde kanama görülüyorsa, çocuğunuz zor gördüğünü söylüyor veya gözünü sık sık ovuşturuyorsa bir uzmandan görüş almak doğru olacaktır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0