Çocuklarda Görülen Kaygı Çeşitleri

Çocuklar, içlerinde yaşadıkları birtakım duygu ve düşüncelere bağlı olarak çeşitli olay ve varlıklardan korkabilirler. Bu da bazı kaygı rahatsızlıklarını beraberinde getirebilir.

Çocuklarda Görülen Kaygı Çeşitleri

Çocuklarda kaygı belirtileri nelerdir?

Her yaş aralığında farklı korkular taşıyan çocuklar, büyüdükçe korkuları gerçekliğe daha çok yaklaşır. 4-5 yaşlarında karanlık bir odada tek başına kalmaktan korkan çocuk, büyüdüğünde canını acıtacağını düşündüğü için doktordan korkabilir ya da daha önce deprem, sel gibi doğal afet yaşamış çocuk en ufak bir rüzgâr sesinden endişe duyabilir. Böyle bir durumda çocuğu güvenlik planları konusunda bilgilendirmekte fayda vardır. Okul çağındaki çocuk kendini ve etrafını kontrol etmeye meraklı olduğundan, yapılacak bilgilendirme onun güven duymasını sağlayacaktır. Problem yaşadığında ne yapacağını bilen çocuk cesaretleneceği için korkularından uzaklaşabilir.

Bazı korkular aşırı olursa çocuklarda anksiyete bozukluğu meydana gelebilir. Çocuğun ne durumda olduğunu anlamak için endişe şiddetinin çocukta nasıl bir etki bıraktığını görmek faydalı olabilir. Erken yol almak her zaman çocuğu daha iyiye götürecektir. Bu, endişeden kurtulan çocuğun hızla yeniden mutlu olmasına yardımcı olacaktır. Eğer ki çocuğun günlük yaşamını altüst eden bir endişe durumu varsa yapılacak en iyi şey, bir çocuk psikologuna görünmek olacaktır.

Çocuklarda kaygı belirtileri, çocuğun duygu ve düşünce dünyasına, kaygının doğasına göre çeşitlilik gösterebilir. Çocuğa müdahale edebilmek açısından bunların neler olduğunu bilmekte fayda vardır. Tabii verilecek bilgilerin yardım etmek amaçlı olduğu, değerlendirme yapabilmek için bir uzmana görünmek gerektiği unutulmamalıdır.

Çocuklarda görülen kaygı çeşitleri nelerdir?

Kaygının, yaygın anksiyete olarak adlandırılan türünde çocuklar gerçekçi olmayan varlıklardan büyük endişe duyabilirler. Gün içerinde huzursuz ve asabi olan çocuklar, konsantrasyon eksikliği yaşayabilirler. Karın ağrısı, kas gerilimi ve uyku bozukluğu gibi fiziksel problemler de görülen belirtiler arasında sayılabilir.

Ayrılık da çocukları kaygıya sürükleyen bir meseledir. Evden ayrılmaktan korkan çocuk, okula gitmekten nefret edebilir. Dışarı çıkmak istemediği için öfke nöbetleri geçirebilir. Geceleri kâbuslar gören çocuk, karın ve baş ağrısı gibi fiziksel şikâyetlerde bulunabilir.

Büyürken deneyimlediği bazı durumlar çocukta fobilerin oluşmasına neden olabilir.  Duruma göre farklılık gösteren fobiler, genel anlamda belirli bir şeye veya durumu mantıksız korku beslenmesi olarak açıklanır. Aşırı derecede hissedilen korku; baş dönmesi, nefes darlığı, kalp çarpıntısı gibi durumları meydana getirebilir.

Bunların dışında, çocukta yargılanma korkusu barındıran sosyal anksiyete de görülebilir. Kendisiyle alay edilmesinden korkan çocuk, yeni insanlarla tanışmaktan kaçınabilir. Tehlike olmadığı hâlde aniden ortaya çıkan korku, panik atağa yol açabilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0