Çocuklarda Gece Korkuları

Gece korkuları, kâbuslardan farklı olarak nöbet şeklinde gerçekleşir. Gece korkusu nöbeti sırasında çocuğun yaşadıkları ebeveynleri de endişelendirir. Fakat bu durumun üstesinden gelinebilir.

Çocuklarda Gece Korkuları

Gece korkusu nedir ve nasıl görülür?

Gece korkuları, uyurgezerlik ve kâbusa benzer bir durumdur fakat nöbet şeklinde meydana gelir. Nöbet sırasında çocuğun bilinci yerinde değildir ve hâlâ uyku durumundadır. Fakat hareketlerinin farkında olmadığı için nöbet sırasında kendine zarar verebilir. Bunun dışında gece nöbetinin hayati bir tehlikesi yoktur. Çocuklar, geçirdiği nöbeti genelde sabah uyandıklarında hatırlamazlar ama anlam veremedikleri bir tedirginlik hissedebilirler.

Çocuğun gece korkusu yaşamasının nedeni nedir?

Gece korkularının en büyük nedenlerinden biri, çocukların uykudan önce fazla yorulmalarıdır. Başka bir nedense stres altında hissetmeleri olabilir. Çocuğunuz uyumadan önce, fazla yorulmasına neden olacak aktiviteler yaptırmamaya çalışın. Uykudan en az bir saat önce sakinleşmesini sağlamak faydalı olacaktır. Birlikte kitap okuyup, yaşına uygun programlar seyredebilirsiniz. Çocuğunuzun alışkanlıklarında yaptığınız değişiklikler strese neden olabileceğinden, stres kaynaklarını azaltmak da çocuğunuzun geçirdiği nöbet sayısını azaltabilir.

Ebeveynler, gece nöbetlerini ve kâbusları birbiriyle karıştırabilseler de bu ikisi farklı durumlardır. Kâbus gören çocuk, endişeyle uykusundan uyanırken gece korkusu sırasında uyku durumu devam eder. Gece korkusu nöbeti sırasında ebeveynlerin yapabileceği pek bir şey yoktur. Fakat nöbet sırasında gerçekleşebilecek yaralanmaları önlemek için çocuğun yanında durmak faydalı olabilir.

Gece korkusu sırasında kaslar istemsizce hareket ettirilir, ani hareketler yapılabilir. Bunlar dışarıdan izlendiğinde ebeveynleri endişelendirebilir. Fakat çocuğu bu sırada uykusundan uyandırmak ya da kol ve bacaklarını tutmak ona fayda sağlamaz. Aksine durumu kötüleştirebilir. Yapabileceğiniz tek şey çocuğunuzun nöbet sırasında ayağa kalkıp tehlikeli bir yere yürümesini önlemek olabilir.

Çocuğunuza sarılmak, onun kol ve bacaklarını tutmak, üzerine elinizi bastırmak nöbeti uzatmaktan başka bir işe yaramaz. Genelde bu nöbetlerin süresi 10-30 dakika arasında değişir. Nöbet bittikten sonra çocuk rahatlar. Bu sırada uyanma gerçekleşmez. Eğer çocuğunuz nöbet sırasında yatağından kalktıysa rahatladıktan sonra uyandırmadan yerine yatırabilirsiniz. Yatakta rahatsız bir pozisyondaysa uyanmamasına dikkat ederek pozisyonunu düzeltebilir ya da üstünü örtebilirsiniz.

Gece korkusu yaşayan çocuklar sabah uyandıklarında genellikle yaşadıkları şeyi hatırlamazlar. Fakat anlamlandıramadıkları bir tedirginlik ve endişe hissedebilirler. Sabahları ona eğlenceli kahvaltılar hazırlayabilir, böylelikle kaygılarını azaltabilirsiniz. Bol bol sohbet ederek, güvende hissetmesini sağlamak etkili olacaktır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0