Çocuklarda Eşyalara Bağlılık Durumu

Çocuklar bazı eşyalarını takıntı hâline getirebilirler. Bu durumun fiziksel bir zararı olmasa da çocuğun eşyayı elinden bırakmak istememesi anne babalara zor anlar yaşatabilir.

Çocuklarda Eşyalara Bağlılık Durumu

Çocuklar neden bir eşyaya fazla bağlanırlar?

Küçük çocuklar ilginç takıntılar bulmak konusunda ustadırlar. Bunlardan biriyse eşyalara gösterdikleri bağlılık olabilir. Çocuklar için bazı eşyalar o kadar kıymetlidir ki uyurken bile yanlarından ayırmak istemezler. Bazen oyuncak bir ayı, bazen giydikleri bir kıyafet günlerce hatta aylarca onlara her yerde eşlik edebilir.

Çocukların bu takıntısı kaygılarından dolayı ortaya çıkabilir. Bu kaygılar anksiyetelerden farklıdır. Genellikle belli dönemlerde yaşadıkları kaygılar, bir eşyaya bağlanmalarına neden olabilir. Çocuğun belli bir dönemde yaşadığı değişiklik de eşyalara olan bağlılığını tetikleyebilir. Çocuklar, ebeveynleriyle ilişkilendirdikleri eşyalara bağlanabilirler. Bunun en büyük nedeni anne babadan ayrılma kaygısı olabilir. Eğer çocuğunuzdan ayrı geçirdiğiniz vakitler azsa ve bir anda uzak kaldıysanız çocuğunuz size ait bir eşyaya bağlanabilir. Bu eşya çocuğunuzun size daha yakın hissetmesini sağlayabilir.

Nesne bağlılığı olan çocuğunuzu bu alışkanlıktan nasıl vazgeçirirsiniz?

Çocukların bağlandıkları eşyalar, geçiş nesnesi olarak da adlandırılırlar. Eğer çocuğunuzun düzeninde bir değişiklik yaptıysanız bu durum çocuğunuzun oyuncağına ya da başka bir eşyaya bağlanmasına neden olabilir. Yatak değişikliği, taşınma, okula başlama gibi durumlarda eşyaya bağlılık sıkça görülebilir. Çocuklar bu eşyaları kaygılarıyla mücadele etmek amacıyla kullanırlar. Çocuğun günlük hayatında yapılan değişiklik güvensiz hissetmesine neden olur ve bağ kurduğu bu eşyalar hissettiği kaygılarla mücadele etmesini kolaylaştırabilir.

Çocuğun sonradan kardeş sahibi olması da eşyaya bağlılık durumunu tetikleyebilir. Bazı çocuklar kardeşlerini kıskanırlar ve onlar kadar ilgi görebilmek için kardeşlerini taklit edebilirler. Biberon alışkanlığını bırakmış bir çocuk sonradan biberonuyla bağ kurabilir. Çocuk yürümeyi öğrenmiş olsa bile kardeşinden görerek gününü yürüteçte geçirebilir. Çocuğun eşya bağlılığı kardeşini kıskanmasından kaynaklanıyorsa ona güven vermeniz gerekebilir. Çocuğunuzun da kardeşi kadar ilgi gördüğünü ve sevildiğini ona göstermeniz gerekebilir.

Nesne bağlılığı olan çocuğunuzu bu alışkanlığını bırakması için zorlamak ters bir etki yaratabilir. Çocuk eşyayı bırakmak istemeyip ona daha çok bağlanabilir. Nesneye bağlılık durumunun, çocuğa fiziksel ya da psikolojik bir zararı yoktur. Çocuk, nesnelere bağlanmasına neden olan kaygılardan kurtuldukça nesneye olan bağlılığından da kurtulacaktır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
1
angry
0
sad
0
wow
0