Çocuklarda Endişeye Karşı Koyma Biçimleri

Endişe, küçük bir çocuktan bir yetişkine kadar her yaş grubunu etkileyen bir histir. Endişenin kaynağı bireyden bireye farklılık gösterir. Her birey endişeyle başa çıkmak için farklı karşı koyma biçimlerinden faydalanır.

Çocuklarda Endişeye Karşı Koyma Biçimleri

Endişe nedir ve çocuğu nasıl etkiler?

Çocuklar, henüz zihin yapıları tam olarak gelişmediği ve bilgi düzeyleri düşük olduğu için korkuya yatkındırlar. Korku her zaman somut bir duruma karşı hissedilmez. Bazı durumlarda çocuk kaynağından tam olarak emin olmasa dahi kendini huzursuz ve kaygılı hissedebilir. Bu durumda hissettiği yoğun endişe kendini koruması gerektiği hissini de beraberinde getirir. Bunun sonucunda çocuk kendine bir karşı koyma biçimi seçer ve endişeyle bu şekilde mücadele eder.

Çocukların pek çoğu güvensiz ve huzursuz hissettiği için endişeyle karşılaşır. Kendini güvende hissetmeyen bir çocuk dış dünyaya açılmaktansa içe kapanmayı tercih eder. Örneğin, tanımadığı insanlardan gelecek zarara karşı bir endişe duyan çocuk kendi içine kapanarak her türlü iletişim reddedebilir. Bu durum uzun süre devam ettiğinde topluma ayak uyduramayan bir bireye dönüşmek kaçınılmazdır.

Çocukların anne ve babalarını kaybetmek, var olan düzenlerini bozulması gibi büyük kaygıları, gelişimlerinde problemlere yol açabilir. Örneğin, bir çocuk anne-babasının boşanma haberi karşısında bebeklikte yaptığı ve rahatladığını hatırladığı bir davranışına geri dönebilir. Bu parmak emme gibi bir davranış olabilir. Bir nevi içe kapanmak olan bu gerileme hâlinde çocuk kendine güvenli davranışlar belirlemeye çalışır. Aynı zamanda kıskançlık kaynaklı bir endişeden dolayı da ilgi çekmek için bu tür davranışlar sergilenebilir.

Çocuklar endişeye nasıl karşı koyabilir?

Endişe hâli ne kadar baskınsa verilen tepkiler de o kadar ciddidir. Çocukların psikolojisini ileriki yıllar için oldukça olumsuz etkileyen reddetme davranışı bu tür ciddi bir tepkidir. Hiçbir sorun yokmuş gibi davranarak endişe verici her şeyi reddetmek çocuğun gerçeklikle bağının kopmasına neden olabilir. Bu ilerleyen zamanlar için büyük problemlere yol açabilecek bir savunma biçimidir.

Çocuklar problemlerini ve kaygılarını paylaşma konusunda yetişkinler gibi davranışalar sergileyemez. Duygusal anlamda henüz tam olarak gelişmemiş bir çocuk olumsuz duygularla başa çıkmak için kendi bulduğu yöntemleri kullanır. Çoğu zaman ileride sorunlara yol açabilecek bu tip yöntemler aileler tarafından gözlemlenerek fark edilmeli ve gerekli önlemler alınmalıdır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0