Çocuklarda Duygusal Gelişim

Duygu gelişimi, bir çocuğu ilerleyen zamanlarda kuracağı ilişki biçimlerine hazır hâle getirir. Çocuğun duygusal anlamda kendi öz denetimini yapabilmesi ve başkalarının duygularını anlayabilmesi açısından bu anlamda gelişim göstermesi gerekir. Duygusal gelişim aileye, çevresel faktörlere ve sosyal imkânlara göre her çocukta farklı düzeyde gözlenir.

Çocuklarda Duygusal Gelişim

Çocuklarda duygu gelişimi nasıl olmaktadır?

Yeni doğmuş bir bebek henüz duygusal anlamda bir deneyim yaşamadığı için duygusal gelişimin en başındadır. Ancak doğumun ilk gününden itibaren bu gelişim biçimi hızla ilerler. Çocukların öğrendikleri ilk duygulardan biri sevgidir. Aile içinde sevgiyle büyütülen bir çocuk zamanla bunun değerini ve önemini kavrayacak düzeye erişir.

Duygusal gelişim diğer tüm gelişim türleri tarafından desteklenir ve diğer tüm gelişim türlerinden etkilenir. Örneğin, fiziksel gelişiminde aşırı kiloluluk gibi bir problem olan çocuğun duygusal gelişiminde de problemler gözlemlenebilir. Çocuklar karşılaştıkları her yeni durumda duygusal gelişim biraz daha şekil alır. Bu nedenle sağlıklı bir duygusal gelişim süreci için diğer tüm gelişim türlerinin yolunda gitmesi önem taşır.

Yeni doğan bir bebek ve on yaşlarında bir çocuk duygusal gelişim anlamında çok farklıdır. Bunun nedeni aradaki yaş, büyüme, gelişme, olgunluk gibi konulardaki farklılıklardır. Ancak yalnızca büyümek ve yaş almak duygusal anlamda gelişmek için yeterli değildir. Deneyimler ve öğretiler bu gelişim türü için belirleyicidir. Bu nedenle ebeveynler çocuklarının duygusal gelişimleri açısından destekleyici olabilir. Yeni deneyimler için çocuğa fırsatlar vermek ve sosyalleşmesi için destekçi olmak yeni duyguların öğrenilmesine yardımcı olabilir. Çocuk anlayacak olgunluğa eriştiğinde bir duygunun ne olduğunu, nasıl hissettirdiğini ve nasıl kontrol edebileceğini öğrenir.

Aileler çocuklarının duygusal gelişimlerine destek olmak istiyorsa ne yapmalıyız?

Aileler çocuklarının duygusal gelişimlerine destek olmak istiyorsa öncelikle çocukları için iyi bir örnek oluşturmayı önemsemelidirler. Örneğin, bir çocuk için öfke kontrolü, korkularla başa çıkmak, sevgiyi iletmek gibi duygular anne ve babaları gözlemleme yoluyla öğrenilebilir. Ailelere her türlü gelişimde olduğu gibi bu noktada da düşen en temel görev sevgi ve ilgiyi eksik etmemektir. Çocuğun rahat, mutlu ve sevgi dolu bir ailede yetişmesi duygu dünyasının gelişmesini destekler. Çocuğu zorlayan öfke, nefret gibi olumsuz duygular ebeveynler yardımıyla konuşarak aşılabilir. Böylelikle çocuk duygularını anlamış ve nasıl kontrol edeceğini kavramış hâle gelecektir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0